Home Sağlık ve Bakım Soğan Bakterileri Öldürür mü? (Yeni Yazı) 10 Faydası

Soğan Bakterileri Öldürür mü? (Yeni Yazı) 10 Faydası

Soğan Ağızdaki Bakterileri Öldürür mü?

yazar Ender Çene
Soğan Bakterileri Öldürür mü

Soğan Bakterileri Öldürür mü? (Ağız ve Vücut)

Soğan bakterileri öldürür mü sorusu bireylerin sıklıkla araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Bu noktada gerekli bilgiyi vermek adına bu yazıyı derledik, keyifli okumalar dileriz. Soğan bakterileri öldürür mü? cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Sağlık Kategorimiz

Özellikle sofraların vazgeçilmez malzemesi olan soğanın birçok işlevi vardır. Genellikle balık sofralarının ve sıcak akşam yemeklerinin alternatif mezesi olan soğan, bakteriler üzerinde de muazzam etkilere sahiptir. Soğanın yakışmadığı ve fayda sağlamadığı alan son derece azdır. Sofralarımıza verdiği lezzet ve sağladığı faydalar açısından da herkesin tüketmesi gereken bir besindir diyebiliriz.

Saymakla bitmeyen faydaları olan soğanı markette, pazarda değil eczane raflarında görmek bile son derece yerinde bir karar olacaktır. Bu söylemden hareketle soğan bakterileri öldürür mü sorusuna da açıklık getireceğiz. Kolayca erişilebilen ve her mutfakta bulunan soğanın birçok avantajı vardır. Kullanıma göre kendine yön veren bu besin, sizler için antibiyotik niteliğindedir.

Genel görüşlerin yanı sıra doğrarken ellerinize, üzerinize sinen kokusunu bir kenara bırakarak sağladığı faydaları göz önüne almanız gerekmektedir. Çaresi olmayan hastalıklara bile iyi gelen soğan, ağızda ve vücutta bakterileri büyük oranda öldürmektedir. Genel anlamıyla bu faydaları öğrendikten sonra ise soğan bu sefer gözlerinizden sevinç gözyaşları akıtacak.

Evinize en yakın pazarlardan, marketlerden alınan bir antibiyotik niteliğinde olan soğan, bakterilerle savaşmaktadır. Bunun yanı sıra bileşiminde C, A ve B vitaminleri bulunmakla birlikte; fosfor, iyot, kükürt, kalsiyum, magnezyum, potasyum mineralleri yönünden en zengin besinlerden biri olarak tanımlanabilir.

Soğan Ağızdaki Bakterileri Öldürür mü?

Soğanın çok büyük faydalarından biri  de ağızdaki zararlı bakterileri temizlemesidir. Soğan bir anti bakteriyel özelliği ile ağızda bulunan zararlıları yok eder. Soğanın pek çok yararından biri de ağızdaki bakterileri temizlemesidir. Soğan ile ilgili negatif algı yaşanmasının en büyük nedenlerinden biri yanlış tüketimidir. Soğan ince ince doğrandıktan sonra limon ve tuz ile ovularak servis edilirse ağız kokusu yapmaz. Ayrıca acılığı azalır.

Soğanın bilinmeyen pek çok faydası vardır. Pek çok kültürün yemeklerinde baş köşede olan soğan sandviç ve tencere yemeklerinin de vazgeçilmezidir.  Soğan bakterileri öldürür mü? Cevabını yazımızı okuyarak bulabilirsiniz.

Soğan bakterileri öldürür mü

Soğanın Bakteriler Üzerindeki Etkisi

Vücudumuzdaki bakterilerin savaşçısı olarak nitelendirilen soğanın birçok etkisi vardır. Bu etkilere kısaca değinmek gerekirse şu şekilde sıralama yapabiliriz; Soğan bakterileri öldürür mü?

 • Soğan insan vücudunda ki bakterilerle savaşırken vücut direncinizi artırır, hasta olmaktan sizleri korur. Üstelik bu durum hem çocuklar hem de yetişkinler için son derece önemlidir.
 • Kansere sebep olan serbest radikallerin baş düşmanı olan soğan, özellikle kolon kanseri riskini ciddi anlamda azaltır, geleceğinizi garanti altına alır.
 • Sindirim siteminde ve bağırsak, mide gibi organlarda meydana gelen enfeksiyonlara birebirdir. Enfeksiyonların düşmanı olan soğan, bakterileri ciddi oranda öldürür.
 • Soğanın ağrı kesici özelliği de bulunmaktadır. Eczane raflarına koyulması gereken en etkin ilaçtır diyebiliriz.
 • Herhangi bir ülkede bulunduğunuzda ve özellikle yurt dışı seyahatlerinizde de soğan tüketimini aksatmamanız bakteriler için olumsuz etki yaratacaktır.
 • Soğan vücut direncini artırırken vücuda yerleşen zararlı bakterilerin da vücut dışına atılmasını sağlar.
 • Regl, idrar yolu enfeksiyonu gibi durumlarda da soğanın büyük bir faydası vardır.
 • Soğan tüketimi kalp damarlarının tıkanmasına da engel olmaktadır.
 • İnsan vücudunda yer alan kanların temiz olması enfeksiyon oluşmaması noktasında son derece önemlidir. Bu bağlamda kalp dostu olan soğanın kanı temizleme özelliği vardır. Tamda bu sebeple kalp damarlarının tıkanmasına neden olan engelleri ortadan kaldırır, kalp hastalıklarından kişiyi korur.
 • Nezle, grip, öksürük dışında astım ve bronşite de iyi gelen soğan sıklıkla tüketilmektedir. Aynı zamanda balgam söktürücü özelliği de bulunan bu besin solunum yollarında olumlu etki bırakmaktadır.

 

Soğan Vücuttaki Bakterileri Öldürür mü?

Soğan tam bir antibiyotik görevi yapar dersek yalan söylemeyiz. Çünkü içinde pek çok faydayı saklamaktadır. Soğanın en büyük faydalarından biri ise vücuttaki bakterileri öldürebildiği ile ilgili olandır. Soğan içinde bulundurduğu maddelerle vücuttaki zararlı bakterileri engelleyebildiği iddia edilmiştir.

Soğan Bakterileri Öldürür mü

Soğanın Faydaları

Yukarıda yer alan maddeler aracılığıyla bir kısmından bahsettiğimiz soğan faydaları, saymakla bitmez. Bu sebeple soğanın insan bedenine olan faydalarından biraz daha bahsedebiliriz. Soğan bakterileri öldürür mü sorusu dışında bu faydaları ile de öne çıkmaktadır.

Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki soğanın birçok hastalığa iyi geldiği yönünde bilgiler son derece doğrudur. Soğan bakterileri öldürür mü sorusuna bir cevap bulmak için yazımızı detaylıca okumalısınız.

Soğanın kanser üzerinde de etkileri olduğunu biliyor muydunuz? Dünya üzerinde birçok kanser hastasına soğan tüketimi öneren doktorlar, bunun faydalarını sıklıkla görmektedir. Bu bağlamda bakteriler üzerinde yer alan etkileri noktasında muazzam sonuçlar elde edilmektedir.

Bilindiği üzere ölümle sonuçlanma ihtimali çok olan ve en zor tedavi sürecine sahip olan kansere yakalanma riski hepimizde var. Bu riski en aza indirmek için soğan tüketiminizi arttırabilirsiniz. Her tedavide önemli olan önlemini önceden almak. Bol bol soğan tüketmekte kaçmayı ve bakterileri öldürün!

Soğanın faydalarını şu şekilde belirtebiliriz;

 • Soğanın suyunun da büyük bir fayda sağladığı aşikârdır. Bu bağlamsa soğan suyu ve bal karışımıyla tüm soğuk algınlığı, nezle gibi olumsuz durumlara karşı bir kalkan oluşturabilirsiniz.
 • Soğan ağızdaki zararlı bakterileri ciddi oranda yok eder. Gün içerisinde fırçaladığınız dişlerinize birde soğan takviyesi yaparsanız, dişçiye gitmenize gerek dahi kalmaz.
 • Kış aylarında sık sık hastalanan çocuklara ve yetişkinlere soğan suyunun sıkça tüketilmesi önerilmektedir.
 • Akciğerlerdeki bronşları genişleten soğan sigara içenler için de bir akciğer temizleyicisi görevi görür.
 • Vücutta yer alan enfeksiyonların, yaraların çabuk iyileşmesini sağlayan soğan suyunun tedavi edici özelliği vardır. Gün içerisinde yaşadığınız en ufak bir kazada bölgeye soğan suyu uygulayabilirsiniz. Bu soğan suyu ile birlikte bölgede yer alan bakterilerin büyük oranda etkileneceğiniz belirtmek gerekmektedir.
 • Özellikle yaz aylarına sıkça rastlanan arı sokmasında soğan, bölgedeki acı ve yanma hissini hemen alacak ve size rahatlatacaktır.
 • Hepimizin mustarip olduğu saç dökülmesi sorununa değinmemek elde değil. Peki, soğanın saçları besleyici özelliği olduğunu biliyor muydunuz? Soğan vücutta ki ve ağızda ki bakterileri büyük oranda engellerken saçları uzatır ve cildin sağlıklı gözükmesini sağlar.
 • Yaşlılık ile birlikte oluşan kemik erimelerini en aza indirir ve selülit, ciltte görülen yaşlanma belirtileri ve kırışıklıklar gibi sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 • Çünkü daha ne olsun: Şeker seviyesini dengeler, kötü kolesterolü sağlıklı seviyede tutar
 • Dünya üzerinde birçok şeker hastasının derdine derman aradığını biliyoruz. Bu bağlamda şeker hastaları için de doğal bir ilaç olan soğan, kandaki insülin seviyesini sağlıklı bir seviyede tutarak şeker hastalığının hasarlarından vücudu korumaktadır.
 • Soğanı sadece yemeklerinizde pişirip besin değerini öldürmek yerine çiğ soğan tüketerek kötü kolesterolün sağlıklı seviyede kalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Soğan ağız ve diş sağlığı için de ilaç niteliğindedir. Yukarıda yer alan başlığımızda belirttiğimiz gibi soğan, ağızda yer alan bakterileri ciddi oranda ok eder. Bu noktada sizlere önerimiz, soğanı aynı sakız gibi üç dakika boyunca ağzınızda çiğnemeniz. Bu sayede ağız içindeki tüm zararlı bakterileri öldürmüş ve dişlerinize zarar vermelerini önlemiş olacaksınız.
 • Romatizma ağrılarına da iyi gelen soğan, özellikle yetişkin bireylerin çok geç kalmadan tüketmesi gereken besindir. Özellikle kış aylarında romatizma ağrılarından şikâyet ediyorsanız soğanları dilimleyip ağrıların olduğu yere streç bir film ile sarın. Böylelikle rahatladığınızı hissedeceksiniz.
 • İdrarınızı söktüren soğanın büyük bir antibiyotik niteliğinde olduğunu söylemiştik. Bu faydayı sağlamak için soğanı idrar ve ödem söktürücü bitkisel kür olarak da kullanabilirsiniz. Soğanın bu şekilde kullanımı, vücuttaki toksinlerden kolayca kurtulmanıza olanak sağlar.
 • Böbrek ağrılarını hafifletir, böbrek taşları ve kumlarını dökmenize yardımcı olur, hatta yeniden oluşmalarını önler.

Yukarıda yer alan bilgilerle birlikte soğan bakterileri öldürür mü sorusuna cevap vermeye çalıştık. Birçok faydası ve özelliği olan soğanın ne denli bir besin olduğunu gözler önüne serdik. Birçok bilginin ışığında en yakın manavdan soğan almanızı öneririz.

# https://www.healthline.com/nutrition/onion-benefits

Benzer Yazılar

Yorumunu Bırakır mısın?