Home Kadına Özel Lazer Epilasyon Sonrası Yapılması Gereken 3 Şey

Lazer Epilasyon Sonrası Yapılması Gereken 3 Şey

Lazer Epilasyon Sonrası 14 Gün

yazar Ender Çene

 Lazer Epilasyon Sonrası Yapılması Gereken 3 Şey

Merhabakadin.com olarak lazer epilasyon sonrası yapılması gereken 3 şey açıklıyoruz. Lazer epilasyon kadınların öz bakımları için sıklıkla tercih ettikleri yöntemdir.  Bu yöntemler tercih edilirken doğru mekan ve doğru cihaz olması gerekir.

Lazer epilasyon, işleminde ışınlar kıl köklerini hedef almaktadır. İşlem süresince cilt belli bir enerjiye maruz kaldığı için belli bir süre cildi bazı şeylerden korumak gerekir.

Lazer Epilasyon Sonrası Yapılması Gereken 3 Şey

İşte lazer epilasyon sonrası yapılması gereken 3 şey cilt bakımına dair merak edilenler:

 • Lazer epilasyon sonrası en önemli kural , işlem sonrasında 24 saat boyunca duş alınmaması gerektiğidir. Aksi durumda bölgenin tahriş olmasına sebep olabilir. Süre bittikten sonra temizleme jeliyle, bakım kremi kullanabilirsiniz.
 • İşlem görmüş bölgenin 14 gün boyunca  güneşe maruz kalmaması önemlidir. Bu süreçte, Güneş kremi kullanabilirsiniz. Bu kremi cilt tipinize uygun olarak seçmelisiniz
 • Epilasyon sonrasında ilk 24 saat içerisinde ağır tempolu sporlardan kaçınmalısınız. Çünkü, ter lazer işlemi yapılan bölgenin tahriş olmasına sebebiyet verebilir.

Lazer Epilasyon Sonrasında 14 Gün

 • En az 1 hafta peeling yapılmaması gerekir.
 • Çok sıcak suyla banyo yapılmadan, ılık suyla duş yapılmalıdır. Bu süreç 1 haftalık bir süreçtir.
 • Lazer epilasyondan 1 hafta sonra, işlem görmüş bölgelere kese yapılmalıdır. Bu sayede kıl köklerinin hızlı şekilde dökülmesi sağlanacaktır. Bu işlem için uygun kese seçmeniz önemlidir.
 • Banyo sürecinde cildin havluyla tampon hareketlerle nemi alınabilir.
 • Lazer epilasyon sonrasında antibakteriyel kremlerden uzak durulmalıdır.
 • İşlem sonrasında işlem görmüş bölgelerin güneşe maruz kalmaması  gerekir. Lazer epilasyon sürecinde de yüksek koruma faktörü olan ürünler tercih edilmelidir.

Lazer epilasyon kişisel bakım için oldukça önemli bir işlem olsa da güvenilmeyen merkezlerden işlem yaptırılmamasını önermekteyiz. Lazer epilasyon sonrası yapılması gereken 3 şey uygulandığı takdirde işleminiz daha hızlı sonuç verecektir.

Lazer Epilasyon Sonrası Yapılması Gereken 3 Şey

Lazer Epilasyonda Doğru Bilinen Yanlışlar

Lazer Epilasyon Sonrası Yapılması Gereken 3 Şeyi sizinle paylaştık. Bu süreçte lazer epilasyon ile ilgili doğru bilinen yanlışları sizlerle paylaşacağız.

 • Lazer epilasyonun ciltte hasar bıraktığı söylenmektedir. Lazer epilasyon doğru uygulandığı takdirde ciltte bir hasar bırakmaz. İşlem sonrası oluşan kızarıklık veya ödem geçicidir. İşlem öncesinde merkezi araştırmak, geçmiş yorumlarını okumak doğru merkez seçimi açısından önemlidir.
 • Lazer epilasyondan sonra bir daha kıl çıkmayacak düşüncesi yanlıştır.  Kıl köklerinde incelme ve azalma görülebilir. Ama %100  kıl çıkmayacak denilemez. Aynı bölgede, yeni kıl çıkabilir. Ama daha öncesine nazaran daha az ve yumuşak şekildedir.
 • Lazer epilasyonu tek seanslık bir işlem olarak düşünüyorsanız, bu durum kesinlikle yanlış bir bilgidir. En az 8 seansla olmakla birlikte, seans sayısında artış olabilir. Bu durum da kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.  Elbette bu süreçte seanslara dikkatli gitmeniz önemlidir.
 • Lazer epilasyonun iç organlara zarar verdiği de düşünülmektedir. Bu durumu teknik olarak açıklamak gerekirse, cihaza ciltten 1-4 mm içeriye nüfuz edecek şekildedir. Ve iç organlara zarar vermez.

Lazer Epilasyon Hakkında Sık Sorulan Sorular

Lazer Epilasyon Sonrası Yapılması Gereken 3 Şeyi sizlerle paylaştık.Lazer epilasyon alanında uzman merkezler tarafından yapılması gerekir.  Epilasyon hakkında kişiler yoğun bir talep göstermektedir. Bunun haricinde  sıkça sorulan soruları sizler için derledik.

 • Lazer epilasyona ne zaman gidilmez?

-Kadınların adet döneminde lazer epilasyona gidemez. Bunun dışında adet döneminde 2-3 gün sonra gidilmesi önerilir.

 • Lazer epilasyona gitmeden önce tüyler nasıl olmalı?

– Lazer epilasyona gitmeden önce tüyler jilet veya, kısaltma makinasıyla kısaltılarak gidilmelidir. Lazer yapılacak bölgeye krem, parfüm losyon gibi ürünler sürülmemelidir.

-Lazer epilasyondan sonra 24 saat boyunca duş alınmamalıdır.

 • Lazer epilasyona giderken ne giyilir?

-İşlem uygulanacağı için rahat giyilip, çıkartılacak kıyafetler tercih edilmelidir.

 • Lazer epilasyonun uygulandığı bölgeler nelerdir?

-Epilasyon işlemi tüm bölgelere rahatlıkla uygulanabilir. Bu bölgeler; boyun, yüz, kulak, ense, koltuk altı, göğüs, dekolte bölgeleri, sırt, göbek, kol, bacak, genital bölge, bel ve kalça bölgesi olarak sıralanabilir.

 • Lazer epilasyon sadece kadınlar için mi uygundur?

-Lazer epilasyon hem kadınlar hem de erkekler için uygunudur.

 • Lazer epilasyon işlemi tüm vücut için kaç saat sürer?

-Lazer epilasyon, işlemi tüm vücut için genellikle 2,5- 3 saat sürmektedir. Bu durum kıl yoğunluğu ve vücut durumuna göre de değişiklik gösterebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Benzer Yazılar

Yorumunu Bırakır mısın?