Home Sağlık ve Bakım Eyeliner Nasıl Çekilir? Püf Noktaları (2020)

Eyeliner Nasıl Çekilir? Püf Noktaları (2020)

yazar Ender Çene
eyeliner nasıl çekilir

Eyeliner nasıl çekilir?  Evde kaldığımız bu dönemde Eyeliner nasıl sürülür blog yazımızda bulabilirsiniz.  Malum kadınlar olarak, kuaförlere gidemediğimiz bir süreçteyiz. Kuaförde yaptırdığımız işlemlerin, çoğunu evde yapmak zorunda kalıyoruz. Bu konulardan birisi de evde eyeliner nasıl sürülür diye merak edenler için bir yazı hazırladık.

Eyeliner sürmek, aslında çok zor bir şey değildir. Her şeyin belli bir kuralı olduğu gibi eyeliner sürmenin de belli bir kuralı vardır. Önemli olan doğru kurallarla işlemi tamamlamaktır. Örneğin; her göz için, her eyeliner modeli uygun olmayabilir. eyeliner nasıl çizilir? için işte püf noktalar…

Öncelikli olarak Eyeliner nedir? diye merak edenler için kısa bir açıklama yapalım. Eyeliner  göz kapağının üzerine sürülen, aynı zamanda kirpik diplerinden sürülen bir makyaj çeşididir. Hatta son zamanlarda çok fazla kullanılmaya başlamıştır. Eyeliner sayesinde, gözler daha büyük, daha çekik ve daha iri gözükebilmektedir. Eyeliner sürerken dikkat edilmesi gereken şeyler vardır:

Eyeliner fırçası ve eyeliner markası ön planda olmaktadır.  Eyeliner için belirli bir marka vermemiz çok doğru olmaz. Çünkü; her markanın kendine özel bir yapıcı özelliği vardır. Eyeliner seçerken  dikkat etmeniz gereken şey; boyanın gözde çok kalıcı olmasına dikkat etmek gerekir. Aynı zamanda elle temasta çıkmamasına dikkat etmek gerekir. Bazı eyelinerlar su ile temas ettiğinde bile kolay çıkmıyor. Seçim yaparken bu tarz da eyelinerları seçmeli size kolaylık sağlayacaktı. Bu sayede, eyeliner gözünüzde daha fazla kalmasını sağlamış olacaksınız.

Eyeliner renkleri olarak, farklı farklı renkler vardır. Siyah, kahverengi, gri, mavi, simli, beyaz gibi sıralanabilir. Bunlar kişinin ten rengine göre değişiklik gösterebilmektedir. Aynı zamanda, kıyafetinize göre de farklı farklı renklerde eyeliner sürebilirsiniz. Eyeliner nasıl çekilir püf noktaları nelerdir?

Eyeliner sürme teknikleri nelerdir?

Eyeliner sürerken eliniz ile yanağınızdan ve dirseğinizi sert bir kışıma koyarak, destek almanız gerekmektedir. Bu işlemin amacı elinizin kaymaması içindir be elinizin kaymaması önemlidir. Gerekli konumu ayarladıktan sonra Serçe parmağınızı da yanağınızdan destek alarak, gözünüzün bitiş noktasına gerdirme işlemi uygulanır.

 • İlk defa eyeliner sürenler için, bu işlemi hamleler halinde yapması daha doğru olacaktır. Eyeliner sürme işlemine göz kapağının baş kısmından başlanmalıdır, bu süreçte göz açılmamalıdır. Aksi takıdır de, gözünüze boya kaçabilir hatta eyeliner akmasına sebep olabilir. Göz kapağından bitiş noktasına kadar noktalar halinde ve kirpiğin dip kısmından sürülür.
 • Eliniz bu işleme alıştıktan sonra, kesik çizgiler halinde de yapabilirsiniz. Bu yöntem hem size vakit kazandıracak, hem de daha kısa sürede işleminizi tamamlamış olacaksınız. Eğer elleri çok titreyen birisiyseniz, eyeliner kalemi kullanabilirsiniz. Bu kalemlerin ucu, daha sert olduğu için elinizin kayma riskini azaltacaktır.
 • Bu süreçte eyeliner sürerken göz kapağınızın yan kısımlarına, boya bulaşabilir. Bu boyayı, kolay silebilmek için bir pamuğun üzerine krem sürerek kolaylıkla çıkarılabilir.
 • Ayrıca her göze her eyeliner modeli olmayabilir. Örneğin; düşük göz kapakları olan birisi için büyük ve kalın eyeliner çekmek, kötü bir görüntüye sebep olacaktır. Çünkü; göz kapağı düşük olan kişilerin bu durumdan dolayı gözleri daha kısık ve kapalı bir hal alacaktır. Bu kişilerini daha ince ve daha kısa hatta, kirpiklerin dip kısmından eyeliner sürmeleri daha doğru olacaktır. Göz kapağı daha geniş, büyük ve iri gözler için eyeliner sürerken daha uzun ve kalın eyeliner çekmeleri gözlerini daha ön plana çıkaracaktır.
 • Eyeliner sürmek, aslında çok da zor bir şey değildir. Eyeliner sürmenin, Sadece belli bir kural ve tekniği vardır. Önemli olan tekniklerine uyarak yapılması gerekir. Göz başlangıç ve bitiş noktası hizasında sürdüğünüz zaman kusursuz bir eyeliner olmuş olacak. Diğer önemli bir nokta ise, göz yapınıza göre sürmeniz gerektiğidir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, gözleriniz çok kısık, ve göz kapağına çok yakınsa kalın ve uzun eyeliner sürmekten kaçınmanızı tavsiye ederiz.
 • Ayrıca eyeliner da dikkat edilmesi gereken son nokta; eyelinerın rengidir. Yanlış renk seçiminde de gözünüzde ne kadar kusursuz bir sürüme sahip olsanız bile görüntü kötü olacaktı.  Örneğin; esmer tenli birisinin siyah eyeliner sürmesi çok hoş bir görüntü sağlamayacaktır.  Ama beyaz tenli birine siyah eyeliner çekmesi direkt olarak algı yaratacaktır ve daha güzel görünüme sahip olacaktır.
 • Bahsetmiş Olduğumuz bu yöntemleri dikkat ederek eyeliner sürersiniz, daha hoş ve daha güzel bir görünüme sahip olacaksınız.  Makyaj, İnsanları olduğundan daha farklı bir şekilde gösterme sanatı da diyebiliriz. Sanat diyoruz. Çünkü makyaj yapmak bir sanattır. Öncelikli olarak, Makyaj yaptığınız zaman gece yatmadan önce muhakkak makyajınızı temizlemeniz gerekir. Aksi takdir de cildinizde istenmeyen şeyler olabilir. Eğer bir makyaj temizleyeceğiz yoksa makyaj temizleme işleminizi sabunla da yapabilirsiniz. Yalnız sabunun size ait olması ve başkasını kullanmaması gerekir. Çünkü; bu durumda sivilce çıkarmasına sebebiyet verebilir. Yüzünüzü yıkadıktan sonra, nemlendirici krem sürerek kurumasını önleyebilirsiniz.

[su_box title=”Cilt Bakımı için 6 Doğal Maske Önerisi” box_color=”#b90b92″ radius=”6″]Makyaj temizleme işlemini , Özel makyaj temizleyicileriyle de yapabilirsiniz. Bunun için, pamuğun üzerine krem sürerek, daha kolay bir şekilde silebilirsiniz. Makyaj ürünleri ile işimiz bittikten sonra muhakkak makyaj ürünlerinizi temizlemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde, cildinize zarar verebilirsiniz. Ayrıca, makyaj yapan kişiler haftada en az 1 kere cilt maskesi yapılması gerekmektedir. Cilt maskesi için, 6 Doğal Maske Önerisi yazımızda bulabilirsiniz.[/su_box]

En popüler makyaj ürünlerine bakacak olursak;

Fondöten

 • Allık
 • Kontür
 • Göz kalemi
 • Göz Farı
 • Highlighter
 • Eyeliner,
 • Ruj
 • Dudak Kalemi
 • Dudak parlatıcısı
 • Oje
 • Rimel sadece bazılarına örnektir.

Bunlara ek olarak;

 • Makyaj aynası
 • Makyaj fırçaları(her fırçanın, farklı görevi vardır) yüz için kullanılan fırça göze sürülmemesi gerekir.
 • Tüm malzemelerinizi saklayacağınız makyaj çantasını da unutmamak gerekir.

Bu yazımızdan sonra daha güzel eyeliner sürebildiğinizi düşünüyor ve güzel bakışlı günler diliyoruz.

 

Benzer Yazılar

Yorumunu Bırakır mısın?