Home Kişisel Gelişim Zor Zamanlarda Mutluluk için Yapman Gereken 7 Zor Şey

Zor Zamanlarda Mutluluk için Yapman Gereken 7 Zor Şey

yazar Ender Çene
zor zamanlarda mutluluk

Zor zamanlarda mutluluk gerçekten neredeyse imkansızdır. Çünkü hayattan sağlam bir tokat yemişizdir. Ama mutluluk için yapman gereken 7 şeyi uygularsan her şey daha güzel olacaktır. Kendini geliştiren bir kadın, her güçlüğün üzerinden gelir. O uçurumdaki bir çiçektir. Güvendiği kökleridir. Köklerini kayalardan ve taşlardan geçirmiştir. O fırtınalara boyun eğmez. O ezilse bile köklerinin gücü ile tekrar dirilir. O uçurumda az bulunan bir çiçektir. Güneşi ve yağmuru hisseder ve asla vazgeçmez.

“Gece, şafaktan önce her zaman daha karanlıktır ve hayat da aynıdır; zor zamanlar geçecek, her şey daha iyi olacaktır ve güneş her zamankinden daha parlak olacaktır.” Ernest Hemingway

Kötü günlerde mutlu olmak için ne yapmalıyız. 7 Adım

1- Her anda o duruma karşı hazır olun.

Bu çok zor bir şey ve pozitiflikle tezat oluşturabilir. Ama öyle değil. Güzel günler için zor günleri aşmalıyız. O halde şunu öğrenmemiz gerekiyor. Biz her an zor zamanlardan geçebiliriz. Zor bir an yaşayabiliriz. Hayat bir sınav. Hayat bir sorumluluk getirir. Bunu kabul etmek çok önemlidir. Her anda zor bir gün veya yıl yaşayabiliriz. İşte bunu kabul ettiğimizde o zor günlere karşı hazırlığımızı yapmalıyız. Zor zamanlar gelecek veya hiç gelmeyecek. Bu fırtına geldiğinde pencerelerini korumaya almış ve kapılarını güçlendirmiş biri gibidir. Fırtına geldiğinde tek yapması gereken bir kitap alıp fırtınanın geçmesini beklemektir. İşte hayatta zor zamanlar için ilk adım budur. Bazen en önemli adımda zaten budur.

fırtına geldiğinde uyuyabilirim

2- Mutluluk için sebepler yaratın. 

Zor zamanlarda mutlu olmak zordur. Ama her karanlıkta ışık vardır. Bu bazen ay ışığıdır ve bazen bir evin ışığı. İşte o zamanlar bunlara  odaklanmak önemlidir. Güzel bir şeye tutunduğunuzda, karanlık sizi yok edemez.

3- Alışkanlıklar geliştirin.

Kimse size bu zor günleri nasıl atlatacağınızı anlatmayacaktır. Ama bir şekilde bunu atlatacaksınız. O halde alışkanlıklarınızı arttırın. Mesela yürüyüş yapın veya meditasyon yapın. Kitap okuyun. Maket yapın. Yapılacak o kadar çok şey var ki mutlaka bir şeyler bulun. Ben mesela zor bir zamanda yazmaya odaklandım ve bir blog yazmaya başladım. Yıllarca yazdım. Bu kendi kendimin terapisi oldu.

4- Pozitif düşünce ile zihin haritalarını değiştirin. 

Bilinçaltımız genellikle tam bir kabusdur. O kadar çok negatif yüklüdür ki belki de bu zor duruma düşmemize neden olan gerçekten o dur. Zor zamanlarınızda mutluluk için pozitif düşüncelere odaklanın. Bunu yapmak için Olumlamaları kullanın. Kategorimizde 100’lerce olumlama ile hemen başlayın. Her gün bir saat kendinize ayırın ve olumlama kelimelerini söyleyin.

Olumlamaların gücünü kullanın.

5- Hayatımızda ilham kaynaklarından ders alalım. 

Kim bu ilham kaynakları… Mustafa Kemal Atatürk zor zamanlarda neler yaptığını tüm dünya biliyor. Peygamber efendimiz tüm cihan onun ne acılar ve ne zorluklar yaşadığını biliyor. Bilim adamları, liderler ve daha pek çok düşünür hepsi zor zamanlar yaşamış ve sonuçta ne mi olmuş. Zor günlerini bir ateşleyici olarak kullanmışlar. Dersler çıkarmışlar ve sonunda başarmışlar. Sonunda herkes onları ilham kaynağı olarak kabul etmiş. İşte zor zamanlarınızı güce çevirin. Bu sizi  mutlu etmeye yeter. Çünkü onun bir ders olduğunu bilmeniz en önemli şeydir.

6- Her şey bir akışın içinde devam ediyor. 

İlahi düzene inan veya inanma bir gerçek var. Hayat bir akışta devam ediyor. Biz kaderimizi yaşıyoruz. Burada mücadele ettiğimiz ve yaradana güvendiğimiz sürece bu zor günleri atlatacağımızı bilmemiz yeterlidir. Her şey bir sebep ile hayatımıza giriyor.

[su_box title=”Kurt Postu – Hz Mevlana” box_color=”#b90b92″ radius=”6″]Hz. Mevlana, birgün eve gelir ve oğlunu üzgün görür. Sebebini sorar. Oğlu, hiç der. Hz. Mevlana, dışarı çıkar. Kapıda asılı bir kurt postu vardır, onu alır ve üstüne giyer. Sonra ellerini havaya açıp, ulumaya başlar. Oğlu, babasına bakıp bu haline güler. Hz. Mevlana: Gördün mü, evladım..? Dünya dertleri de, işte böyledir. Kurt, aslında korkutucu bir hayvandır. Ama sen o postun arkasında, baban olduğu için korkmadın ve güldün. İşte bütün dertlerin arkasında da, Rabbi’nin olduğunu bil ve ona güven..![/su_box]

Kısaca dün yaşadıkların seni bugün ki insan yaptı. Bugün ki yaşadıkların ise yarınlar için kim bilir ne hayırlı kapılar açacaktır.

7- Ne kadar yalnız olduğunu düşünüyorsan da dostların vardır. 

Herkesin sığınacağı bir liman vardır. Bazen zor zamanlar güçlü aşklar ve dostluklara kapı açabilir. İşte bu zor zamanlarda gerçek dostunu veya aşkını bulacaksın belki… Onun için hayat bir şekilde seni oraya doğru çeker. Sana binlerce yol verir ama hepsi bir noktaya varır. Hangi yoldan gidersen git sonunda o kapıya çıkar yol. İşte hayatın en derin anlamı budur. O hayatını sana yaşayabilmen için değil deneyimle diye verdi…

Hayatınızı Değiştirecek 50 Pozitif Olumlama Mutlaka Okuyun.

 

 

 

Benzer Yazılar

Yorumunu Bırakır mısın?