Home Kişisel Gelişim Empati Kurmanın Hayatımızdaki Önemi | Ne Demek | Örnekleri

Empati Kurmanın Hayatımızdaki Önemi | Ne Demek | Örnekleri

yazar Ender Çene
empati kurmanın hayatımızdaki önemi

Empati kurmanın önemi çok fazladır. Empati ne demek: bir başkasının düşüncelerini kendi üzerinde hissetme duygusudur. Empati hayatımızdaki en önemli basamaklardan biridir. aynı zamanda kişilerin duygularını daha tutarlı ve daha mantıklı düşünme olarak da söyleyebiliriz. Empati kurmak; bireylerin hayatında çok önemli bir yere sahiptir. Ayrıca empati, kişinin ruh sağlığını ve hayata bakış açısıyla değiştirebilir. Empati kurmak; aynı bireyleri psikolojik olarak da kişiler üzerinde olumlu etkileri vardır.

“Dinlediğimizi düşünüyoruz, ama çok nadiren gerçek anlayış ve gerçek empati ile dinliyoruz. Ancak bu çok özel türden dinleme, değişim için bildiğim en etkili güçlerden biridir.” Carl Rogers

Empati kurmak; hayatımızda birçok şeyin değişmesine olanak sağlayabilmektedir. Empati; aslında hayatımızın zeminini oluşturan, odak nokta da diyebiliriz. Kişilerin psikolojisinde olumlu, olumsuz yönde etkileyen bir kavram olarak nitelendirmek gerekir. İnsanlarla daha iyi ilişkiler kurabilmek adına Empati kurmayı deneyebilirsiniz. Peki

Empati kurmak nasıl yapılır? Empati kurma çalışmaları nasıl olmalıdır? Genel olarak; hayatımızın gerek aşk, gerek arkadaşlık hayatında empati kurmayı başarılı bir şekilde yaparsak, hayatımızın her alanda daha başarılı ve daha mutlu olabileceğinizi söyleyebiliriz.

Bu duruma örnek verecek olursak; bir yönetici olduğunuzu varsayın ve belirli sayıda çalışanlarınız olduğunu düşünün, onların sosyal haklarını düşünmek sizin için ilk sırada yer almalıdır. Bunun için kendinizi onların yerine koyup neler isteyebileceğini, nasıl motive olabileceklerini veya nasıl daha verimli çalışacaklarını empati kurarak sağlayabilirsiniz. Bu durum hem size, hem de çalışanlarınıza fayda sağlayacaktır. Çalışanlarınızın daha verimli çalışması size fayda sağlayacak, bu sayede mutlu ve sağlıklı ilişkiler ortaya çıkacaktır.

Bu süreçte eğer empati kurmamış olsaydınız; kişilik olarak bencil bir duruma düşmüş olurdunuz. Bu durum çalışanlarınızın motivasyonunu azaltır, ve zamanla size zararı olacaktır.

empati kurmak bize ne katar
Empati kurmak hayatımıza ne katar?

• Empati kurmak sağlıklı iletişimin ilk adımıdır.
• Empati sayesinde karşımızdaki kişileri daha iyi anlarız. Bu sayede karşımızdaki kişiler tarafından daha fazla sevilerek ve doğru dostluklar doğru ilişkiler kurarız.
• Empati ile kendinize yapılmasını istemediğimiz şeyleri başkalarına uygulamayınız. En önemlisi Empati kurmak bencillikten kurtarır. Bu sayede daha duyarlı ve daha bilinçli birisi olmanızı sağlar.
• Empati kurmanın en iyi ve en belirgin yolu anlayışlı olmaktan geçmektedir.

Empati, ile ilgili bir örnek daha verecek olursak; Bir dostunuzun, iş, aile hayatı ile ilgili sıkıntılarından bahsetti. Bu durumda öncelikli olarak detaylı bir şekilde onu dinlemeniz gerekir. Durumun haklı, haksız yönlerini söyleyerek empati kurmalısınız. Kendinizi onun yerine koyup bu durumda sizin ne yapacağınızı düşünerek karar verebilirsiniz. Bu durumlarda karşınızdaki kişiyi çok dikkatli bir şekilde dinlemek önemlidir. Söyleyeceğiniz şey yanlış karar vermesine ve yanlış yönlendirmenize sebebiyet verebilir. Elbette herkesin doğrusu kendisine göredir.

Empati kurarken, olaylara objektif yönüyle bakılması gerekir. Çünkü ; Kişiyi yanlış yönlendirmek, yanlış sonuçlar vererek içinden çıkılmaz bir hale sokabilir.
Bu süreçte empati ve sempati kavramlarını karıştırmamak da fayda vardır. Empati; karşıdaki kişinin duygularını kendimizde hissetme duygusudur. Sempati, ise kişilerin duygularına ortak olma durumudur.

[su_box title=”Farkındalık Meditasyonu ” box_color=”#b90b92″ radius=”6″]Şimdi tam zamanı. Farkındalık meditasyonu nasıl yapılır? Hayatınızı değiştirecek harika bir yöntemdir. Zihninizi stresten ve gerilimden uzaklaştırır. Hayatınızdaki en büyük eksik kendinizi dinlendirmeyi bilmemenizdir aslında. Hayatın en basit adımı kendinizi geliştirmektir. Ama çoğumuz bu adımı önemsemez ve atlarız. Farkındalık Meditasyonu Nasıl Yapılır?[/su_box]

 

empati kurmak neden önemli

Bu durumlara bir örnekle açıklayacak olursak diyelim ki; bir arkadaşınız bir olaydan dolayı fazlası ile mutlu sizin de bu duruma sevinmeniz, bu duruma sempati duyduğunuzu gösterir. Aksi takdirde, üzgün olan bir arkadaşınıza sıkıntılarını dinleyip, kendinizi onun yerine koyarak doğru fikirler verirseniz bu durum empati duyduğunuzun göstergesidir.
Empati duymak, aslında herkesin yapması gereken bir kavramdır. Empati; kurmadan daha mutlu bireyler olabileceğimizi düşünmek yanlış olur.

 

 

Empati kurmak her şeyin başlangıcı olabilir…

Empati Kurma Örnekleri:
Empati kurarken genellikle şu cümleler kullanılır:
“Ben olsaydım böyle yapmazdım”
“Ben onun yerinde olsaydım, böyle düşünmezdim”
“Bu durumda Ben olsaydım, ne yapardım? Gibi içsel sorular ve düşünceler …

Ayrıca içsel olarak şu cümleleri kurmalıyız.

  • Onun yerinde olsaydım nasıl hissederdim.
  • O bunu yaparken nasıl hissetti
  • Onu anlıyorum ve bunu kabul ediyorum.

gibi düşünceleri aklımızdan geçirmeliyiz. Bu sayede empati kurmak kolaylaşır.

Empati kurmak; her zaman hayatımızda olumlu etki göstermeyebilir. Karşımızdaki kişileri kendimizin yerine koyabilmenin etkisi olan empati; bazen bize ve karşınızdaki kişilere zarar verebilmektedir.

Evet yanlış duymadınız yanlış empati bazen hayatınızda zarar verebilir!

Peki nedir bu zararlar?
Karşımızdaki kişilerle sıkıntılarını dinleyip, onları kendi yerimize koyduğumuz zaman empati kurarak doğru şey yaptığımız doğru. Ama şöyle bir gerçek var ki zaman zaman her insanın düşüncesi birbiriyle aynı olmayabilir. Ben onun, yerinde olsaydım böyle konuşmazdın böyle davranmazdım böyle yapmazdım gibi düşünce tepkilerini girebiliriz. Bazı durumlarda her insanın yaşadığı olay, ve o olaydan aldığı tecrübe farklıdır. Bu sebeple bu durum bazen karmaşıklığa yol açabilir ve karşımızdaki kişiyi yanlış yönlendirmemize hatta, yanlış yapılmasına neden olabilir.

Empati kurmak, bir nevi sağduyulu olmaktır. Empati kurmanın, hayatımıza olumsuz bir etki sağlamaması için objektif tarafından bakmak gerekir. Yani olayı her tarafından incelemek gerekir. Tıpkı bir haberci gibi… Bazı durumlarda, karşınızdaki kişiyi kendinizin yerine koymaktan ziyade, eğer o koşullarda ve o durumdaki insanların alternatif davranışlarını düşünerek o kişilerin duygularını değerlendirerek de yorum yapmanız gerekebilir. Bu anlarda kişileri, doğru bir şekilde yönlendirme yapmalıyız. Bu şekilde sağduyulu ve objektif olursak ve mantıklı kararlar verirsek. Karşımızdaki kişiye karşı da o kadar doğru yönlendirme yapmış oluruz. Bu durumu bir sözle sonlandırabiliriz.

empati kurmak
Empati kurmak doğru bir davranıştır. Ama doğru empati kurmak…

Son olarak; empati kurmak, hayatımızın odak noktasıdır diyebiliriz. Empati kurmadan, sağlıklı ilişkiler ve mutlu bireyler olabileceğinizi söylemek pek mümkün değil. Hayatınızın her anlamında empati kurmaktan vazgeçmeyin. Empati kurarak daha sağlıklı bireyler olabileceğinden emin olabilirsiniz. Empatinin hayatınıza kattığı şeyler arasında en önemlisi mutluluktur. Mutlu bireyler, daima iyi işler çıkartır. Değerli yazımızı birkaç güzel sözle sonlandırmak istiyorum.

• Empati kurmak, sağlıktır.
• Empati Kurmak, Mutluluktur.
• Empati Kurmak, Özverili Olmaktır.
• Empati kurmak, başarıdır.

Kısaca empati hayatınızda iyi olabilecek her şeydir. Kendi değerlerinizden vazgeçmeden, empati kurmaya devam edin. Sonuçların hayatınıza kattığı değişiklikleri görünce, daha mutlu birisi olacaksınız.
Yüzünüzdeki tebessümün, hiç bitmemesi dileğiyle…

Benzer Yazılar

Yorumunu Bırakır mısın?