Home Kişisel Gelişim Farkındalık Meditasyonu Nasıl Yapılır? [5 Adım]

Farkındalık Meditasyonu Nasıl Yapılır? [5 Adım]

yazar Ender Çene
farkındalık meditasyonu nedir

Şimdi tam zamanı. Farkındalık meditasyonu nasıl yapılır? Hayatınızı değiştirecek harika bir yöntemdir. Zihninizi stresten ve gerilimden uzaklaştırır. Hayatınızdaki en büyük eksik kendinizi dinlendirmeyi bilmemenizdir aslında. Hayatın en basit adımı kendinizi geliştirmektir. Ama çoğumuz bu adımı önemsemez ve atlarız.

Ben hayatın karmaşasından uzaklaşmak için çoğu zaman meditasyon yaparım. Meditasyonun bir din veya bir ırkla alakası yoktur. Bir zihin dinlendirme yöntemidir. Bir ritüel değildir. Müslümanlık veya diğer dinlere ters düşen bir tarafı yoktur. Bunu belirtmek istiyorum.

Huzur yaşamanın en kolay yollarından biridir. Pek çoğumuz bedenimizi dinlendiririz. Peki beynimizi nasıl dinlendiririz. Uyku bir dinlenme sürecidir. Ama meditasyon bir huzur yöntemidir. Uyku zihni rahatlatmak için tek başına yeterli değildir. Gergin ve negatif olmamızın bir nedeni de zaten budur. Hayatımızın büyük bir eksiği farkındalığı tam olarak anlamamaktır.

Farkındalık Nedir?

duyguları yönetmekFarkındalık şimdiyi yaşamaktır. Anın içinde olmak ve o anda yaşama odaklanmaktır. Pek çoğumuz bir iş yaparken başka şeylere konsantre oluruz. İşe odaklanmayız. Mesela bu yazıyı okurken pek çok kez farklı şeyler aklımızdan geldi ve geçti. Düşüncelerinize odaklanmanın bir önemli yönü de zihni rahatlatmaktır. Farkındalık hayatımızda önemli bir yer tutmaktadır. Çoğu zaman farkında olmadan yaşarız. Farkında olmamak bizim otomatik pilotta olduğumuzu gösterir. Her alanda konsantre olmayız.

[su_box title=”Farkındalık Nedir? Farkındalık Teknikleri.” box_color=”#b90b92″ radius=”6″]Farkındalığımızı arttırmak için şimdiye odaklanmak çok önemlidir. Farkındalık için bu konuya mutlaka göz gezdirin. Farkındalık tekniklerini arttırmak için bu yazımızı mutlaka okuyun. Farkındalık Nedir?[/su_box]

Farkındalık Meditasyonu Nedir ve Tarihçesi?

Meditasyon ile farkı yoktur. Amacı farklıdır. Farkındalık meditasyonu farkındalığınızı arttırmak için yapılır. Amacınızı anda kalabilmektir. Diğer meditasyonlar ise uzaklaşmak için yapılabilinir. Farkındalık meditasyonu yüzyıllardır doğu mistizmde kullanılmaktadır.

Bu yöntemin temelleri M.Ö 2000 yıllarına kadar dayanmakta ve Hinduizm ve Budizm temellerinde bulunmaktadır. O dönemde dinsel olarak kullanılan bu yöntem modernleştirilmiş ve 1960’larda yoga’nın popüler olması ile Avrupa ve Amerika’da uygulanmaya başlamıştır. Bu dinsel olmayan yöntem pek çok insan tarafından sadece huzur bulmak için uygulanmaya başlamıştır. Unutmayın amaç ne için ise onun için uygulama değişir.

Farkındalık Meditasyonunun bir amacı pozitif düşünceyi hayata dahil etmektir. İşte bu yüzden batıda hızlı bir şekilde yayılmış ve popüler olmuştur. Yapılan araştırmalar farkındalık meditasyonu yapan insanların olaylara karşı tepkilerini çok daha pozitif verdiklerini ortaya çıkarmıştır.

Farkındalık Meditasyonu 5 Adımla Yapalım.

meditasyon

#1 Zihni hazırlamak.

Farkındalığınızı arttırmak için meditasyona başlamaya karar verdiniz. Öncelikle bu konuyu içinize sindirin ve mutlaka farkındalığın ne olduğunu tam olarak anlayın. Farkındalığınızı arttırdığınızda zihin hazır olacaktır.

#2 Bedeni hazırlamak. 

İlk meditasyondan önce zihniniz kadar bedeninizi de hazırlayın. Beden zihnin huzurlu olmasını sağlar.  Bedeni hazırlamak için bir ılık duş alın. Dinlenmiş olduğunuzdan emin olun. Yorgun halde meditasyon yapmak uykuya dalmanıza sebep olabilir.

#3 Mekanı hazırlamak.

Sessiz ve sakin bir mekan olması önemlidir. Kendi başınıza kalabileceğiniz bir yer olması önemlidir. Ayrıca ortamda bir tütsü yakabilirsiniz.

#4 Nefes alışverişi takip etmek.

Zihin karmaşa içindedir. Zihniniz sizin verdiğiniz şeyleri takip eder. O halde ona bir emir verin. Ona nefesimi takip et deyin. Nefes alışverişinizi izlemeye başlayın. Her nefes alışveriş izlerken başka bir şeye odaklanmamaya dikkat edin. Nefesinizi izlemeyi öğrendiğinizde farkındalığınızın arttığını göreceksiniz.

#5 Süre koyun.

10 dakika ile başlayın. daha sonra 5 dakika arttırın. Sürekliliğini arttırın. Her gün yapmaya çalışın. Alışkanlık haline getirin.

[su_box title=”Olumlama Nasıl Yapılır?” box_color=”#b90b92″ radius=”6″]Ayrıca olumlama yaparak bilinçaltınızı temizleyebilirsiniz. Olumlama yapmak çok iyi gelecektir. Olumlama Nasıl Yapılır?[/su_box]

Benzer Yazılar

Yorumunu Bırakır mısın?