Home Yaşam Feng Shui Nasıl Uygulanır? Evinizde Feng Shui için 10 Yöntem

Feng Shui Nasıl Uygulanır? Evinizde Feng Shui için 10 Yöntem

Feng Shui Nedir? Nasıl Uygulanır?

yazar Ender Çene
Feng Shui Nasıl Uygulanır

Feng Shui nasıl uygulanır? Bunu hemen cevaplayalım. Düşünün hayatınızı güzelleştirmek için birkaç şeyin yerini değiştirerek elde etmek mümkün olsaydı? Eski Çin feng shui sanatına göre (“fung shvay” olarak telaffuz edilir), öyle bir şey mümkün. Yaşam alanınızın hayatınızı yansıttığı fikrinden yola çıkarak feng shui, her ikisinde de dengeyi sağlamaya çalışır.

Feng shui, tüm nesnelerin chi adı verilen bir enerjiye sahip olduğunu ve bu chi’yi evinize şans, zenginlik ve fırsat getirmek için kullanabileceğinizi savunur . Make This Your Lucky Day: Fun and Fun kitabının yazarı Ellen Whitehurst, “Feng shui ile hayatınızı değiştirmek için [bir terapistle] 20 yılını kanepede geçirmek zorunda değilsiniz – sadece kanepeyi hareket ettirmek zorundasınız” diyor. Feng Shui nasıl uygulanır. Temel mantığı anlamak önemlidir. Her şeyin enerjisi vardır. Her eşya ve bitki evinize enerji katar veya çeker. İşte burada en önemli şey… Feng Shui Nedir? cevabını bilmektir.

Feng Shui Nedir?

Feng shui” kelimesi, rüzgar (风 fēng) ve su (水 shuǐ) için Çince kelimelerin birleşimidir ve kabaca “rüzgar ve suyun yolu” olarak tercüme edilebilir. Feng shui, dünyada yaşayan insanlara pozitif enerji ve etki getirmek amacıyla “bilinçli işgal” ve uzayın uyumlaştırılması fikrine dayanan eski bir Çin felsefi konseptidir.

Geleneksel olarak erkeklerle ilişkilendirilen Yang enerjisinin aktif ve hafif olduğu söylenirken, Yin veya “dişi” enerjinin karanlık ve pasif olduğu söylenir. Yin ve Yang birlikte, evrendeki her şeyi oluşturan zıt güçlerin ikiliğini temsil eder.

 

Feng shui ilkeleri, takip edildiğinde bu hayati enerjiler arasında denge ve uyum yaratılmasına yardımcı olabilecek bir planı temsil eder.

[su_box title=”Tüm Olumlamalar” box_color=”#b90b92″ radius=”6″]Çayın Manevi Faydaları mutlaka bu yazımızı okuyun.[/su_box]

Feng Shui Nasıl Uygulanır?

Feng Shui’ye göre ev dekorasyon önerileri nelerdir? Bu 10 öneriyi mutlaka evinizde değerlendirin.

feng shui kapı açılma

  1. Ön Kapıyı Açın

Enerji ön kapıdan akar. Açık ve davetkar bir yol, pozitif enerjinin evinize akmasına izin verirken, giriş yolu kapatıldığında enerji durabilir. Kapıyı çalmak için fırsat mı istiyorsunuz? Dışarıya kırmızı çiçekli bir bitki yerleştirin veya ön kapınızın üzerine veya çevresine kırmızı vurgu renkleri koyun. Kırmızı, enerjiyi, serveti ve şansı kendine çeker. Bir apartman dairesinde iseniz güzel kırmızı bir paspas veya kapıya asılan bir süs enerjiyi tamamen değiştirebilir.

feng shui dağınıklık

  1. Dağınıklığı Temizleyin

Feng shui’de darmadağın bir ev, darmadağın bir zihne eşittir. Daha da kötüsü, dağınıklık kelimenin tam anlamıyla bir alandaki enerjiyi emer. “Dolabın dağınıklığınızı gizlediğinizi düşünebilirsiniz, ancak dolabın enerji akışı üzerinde her şey kadar etkisi vardır” diyor. Evinizin bir yerinde dağınıklık varsa – hatta tavan arasında veya bodrumda olsa bile… bu aynı zamanda vücudunuzun geri kalanının yanı sıra zihninizide karıştırıyor demektir.

Feng Shui Denge

  1. Denge Arayın

Her odada beş elementi (ahşap, toprak, metal, ateş ve su) temsil eden bir şeye sahip olduğunuzdan emin olun. Amaç, yaşamınızda ve çevrenizde topraklanmış, merkezlenmiş ve dengeli kalmaktır . Örneğin, bir mum ve bir vazo çiçek yanına taş çakıllarla dolu ahşap bir kase yerleştirin. Veya beş elementi simgeleyen renkleri birleştirmeye çalışın:

Siyah = su

Yeşil = ahşap

Kırmızı = ateş

Sarı, ten rengi ve kahverengi = toprak

Beyaz = metal

Feng Shui dış mekan

  1. Dış Mekanı İçeri Getirin

Doğa bir barış duygusu yaratır. Aslında araştırmalar, doğayı izlemenin öfke ve kaygıyı azalttığını ve zevk duygularını geliştirdiğini gösteriyor. Bu yüzden evinizi doğal ışıkla doldurun, içeriye temiz hava girmesi için pencereleri ve kapıları açın ve bitkileri içeriye getirin. Bambu, ahşap veya hasır ile süsleyin ve doku eklemek için taş ve kayalar kullanın. Duvarları doğanın ve onun dinginliğinin tablolarıyla da süsleyebilirsiniz.

Aynaları Akıllıca Kullanın

  1. Aynaları Akıllıca Kullanın

Aynalar enerjiyi yansıtır, bu nedenle onları enerji akışını artırmak istediğiniz yerlere yerleştirin. Ayrıca aynaların güzel bir şeyi yansıttığından emin olun. Linda Varone, “Aynaların, mutfaktaki çöp kutuları gibi düşük enerjili veya negatif herhangi bir şeyi yansıtmasını istemezsiniz” diyor. Son olarak, yatak odanızın dekoruna ayna eklemeden önce iki kez düşünün Uyumak için pek iyi değildir. Odaya negatif enerji verebilirler.

Feng Shuiye göre ev dekorasyonu

  1. Kaçan Chi’yi Durdurun

Eğer giriş kapından giren pozitif enerjiyi kaçırmak istemiyorsan kapının tam karşısındaki pencereleri açmamalısın. Giriş kapısındaki hole sereceğiniz bir kilim enerjinin içerde kalmasını ve kaçmamasını sağlar.

Feng Shui'ye Göre Yatak Odası

  1. Feng Shui’ye göre Yatak Odası

Yatak odası, feng shui’ye göre evin en önemli odalarından biridir, çünkü orası restorasyon, denge ve huzur aradığımız yerdir. Aynı zamanda hayallerin yeridir. Feng shui’de, şiltelerinizin arasına yerleştirdiğiniz eşyalar, niyetlerinizle enerjik bir ilişkiye sahiptir. Yani evet, uykunuzda para kazanabilirsiniz (veya gerçek aşkı bulabilirsiniz).

Rahatlamak için zevkli kumaşlar ve yumuşak yastıklar kullanın ve yatağınızın altında bir şeyler saklamayın – ayakkabılar, valizler, kitaplar, resimler ve dosyalar dinlendirici bir uyku için fazla enerji vericidir. Bazalara Feng Shui enerjisi için negatif etki yaratabilmektedir. Yatağın altı boş olmalıdır.

aile fotoğrafları feng shui

  1. Aile Fotoğraflarını Akıllıca Yerleştirin

Uzmanlar “Aile resimleri yatak odasına ait değil” diyor. “Evdeki en mahrem oda ve siz ve eşiniz için ayrılmalı.” Çocukların, akrabaların ve arkadaşların resimleri, yükümlülükleriniz hakkında düşünmenize neden olabilir ve bu, zihnin (veya bedenin) dinlenmesine izin vermez. Bu nedenle yatak odasında sadece sizin ve eşinizin veya partnerinizin resimlerini saklayın ve diğer resimleri yemek veya aile odalarına koyun.

Feng Shui Nasıl Uygulanır

  1. Yaşayan Bitkiler Yerleştirin.

Canlı bitkilerin kendi chi’leri vardır ve onlara chi çekerler. Uzmanlar, “Bir sonraki en iyi şey, plastik değil, yüksek kalitelicanlı  bitkileri ve çiçekleri sergilemektir” diyor. Bitkiler için en iyi yerler mutfak (denge oluşturmak için sıcak ve soğuk cihazlar arasında), yemek odası (bolluğu çekmek için) ve salondur. (sağlığı, yaşamı ve bağlantıyı teşvik etmek için).

Feng Shui Aydınlanma

  1. Hayatınızı Aydınlatın

Parlak ışıklar enerjiyi yükseltir. Enerji maliyetlerini düşük tutmaya çalışıyorsanız, yüksek voltajlı ampulleri koridorlara ve düşük voltajlı ampulleri evin geri kalanına yerleştirin. Uzmanlar, “Koridorlar meridyenleri temsil eder; ışık miktarı ne kadar parlaksa, damarlarınız ve atardamarlarınız o kadar temiz ve berrak olur” diyor. İçinizi aydınlatmak ister misiniz? Evinizin etrafına olumlu duygular uyandıran ve kendi kişisel chi’nizi yükselten nesneler yerleştirin.

 

feng shui’ye göre ev dekorasyonu önerilerimiz bunlardır. Feng Shui temelde bir enerji çalışma yöntemidir.

Feng Shui nasıl uygulanır? Bu cevabı verdiğimizi düşünüyoruz. Yorumlarda bize katılabilir ve daha detaylı tartışabiliriz.

Detaylı Bilgi: https://www.thespruce.com/what-is-feng-shui-1275060

 

 

Benzer Yazılar

Yorumunu Bırakır mısın?