Home Mutluluk Spor Yapmanın Önemi, Nasıl spor yapılması gerekir? 

Spor Yapmanın Önemi, Nasıl spor yapılması gerekir? 

yazar Ender Çene
spor yapmanin onemi

Spor yapmanın önemi vücudumuz için oldukça büyük yere sahiptir. Spor yapmak sağlığımızı önemli derecede etkileyen faktörler arasındadır. Kişileri hem fiziksel hem de psikolojik olarak olumlu yönleri bulunmaktadır. Spor yapmanın faydaları kişilerin hayatına birçok olumlu etkisi vardır. Ama bu süreçte düzenli ve istikrarlı olmak gerekir. Spor yapmak kişilere ne kazandırır?  Öncelikle düzenli spor yapan kişiler daima sağlıklı olurlar.  Gün içerisinde tempolu bir şey yaptıklarında nefes nefese kalmazlar. 

Spor Yapmanın Faydaları 

 • Kas yapıları daha gelişmiş olur.  
 • Spor yapmak hem zayıflamak isteyenler için hem de sağlığını düşünenler için ideal bir durumdur. 
 • Sizi Mental olarak daha güçlü hale getirir  
 • Vücudun daha dayanıklı ve daha sağlıklı bir hale getirir 
 • Ani kalp rahatsızlıklarını önler  
 • Tansiyon dengesini düzenler   
 • Kolesterol riskini azaltır  
 • Kişilere daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sunar 
 • Kişilerde depresyonu ve kaygıyı engellenmesini sağlar kemiklerin daha güçlü olmasını sağlar. 

 

“Spor, yalnız beden kabiliyetinin bir üstünlüğü sayılmaz. İdrak ve ahlak da bu işe yardım eder. Zeka ve kavrayışı kısa olan kuvvetliler, zeka kavrayışı yerinde olan daha az kuvvetlilerle başa çıkamazlar. Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim.” Mustafa Kemal Atatürk  

 Spor yaparken düzenli olmasına dikkat etmek gerekir. Spor yaparken yediklerinize de dikkat etmeniz gerekiyor. Hatta bu süreçte bol bol su tüketmeniz gerekmektedir. Kişilerin vücut kitlesine bağlı olarak bunu şöyle açıklayabiliriz. 

 Vücut kitle indeksi bireylerin boy ve kilosuna bağlı olarak tahmini olarak yağ oranını gösteren değerdir. Vücut ağırlığı ve boyu birbirine uyumlu olmadır. Aynı zamanda spor yapanların su tüketimi de önem taşır. Sağlığınız için günlük su tüketimine dikkat etmemiz gerekir. Vücut kitle endeksinizi bağlı olarak bu oranda değişiklik gösterebilir. 

 Kilonuza bağlı olarak içmeniz gereken su tablosu şudur: 

  

Kilo  Su Miktarı 
9 Kg  0,25 L 
18 Kg  0,5 L 
27 Kg  0,75 L 
36 Kg  1 L 
45 Kg  1,25 L 
54 Kg  1,5 L 
63 Kg  1,75 L 
72 Kg  2 L 
81 Kg  2,25 L 
90 Kg  2,50 L 
99 Kg  2,75 L 
108 Kg  3 L 
117 Kg  3,25 L 

 

Kişiler susuz kaldığı zamanlarda 

 • Yorgunluk  
 • Halsizlik 
 • Boğazda kuruluk 
 • Ağız kokusu gibi durumlar olabilmektedir.  

 

 Nasıl spor yapılması gerekir? 

Sağlığınız ve vücudunuzun dirençli olması için spor yapılması önemlidir. Ama doğru spor yapmak daha önemlidir. Doğru hareketlerle daha sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz. Spor yapan kişiler zayıflamak için, kimisi de vücudunu daha bir sıkı hale getirebilmek için spor yapmaktadır Spor yapmak için doğru hamleler yaparak sırada istediğiniz slr konuşabilirsiniz 

 Spora başlamadan önce çok ani hareketler yapılmamalıdır. Öncelikle ufak çaplı egsersizler yapılarak sonrasında spor hareketlerini geçilmesi gerekir. Buna ısınma hareketleri de denir. Bu şeyler yapılmadan spor yapılırsa vücuda zararı olabilir. 

Korona virüsü ile mücadelede ve son günlerde hepimiz evde hareketsiz kalıyoruz. Bu da vücudumuz için çok sağlıklı bir durum değil. Çoğumuz kilo almışken çoğumuzda evde nasıl spor yaparım? soruların araştırmakta evde spor yapmayı araştırıyor. Aslında çok basit. Gündelik yaşamımıza da bağlı kalarak uyku saatlerinizi düzgün tutmanız gerekmektedir. Su tüketiminizi dikkat etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda ev içerisinde belli hareketler yapabilirsiniz. Ev hareketleri olarak; eğer uzun süredir hareket içerisinde değilseniz bir anda vücudunda yüklememeniz gerekir. Bu tutulmalara ve sakatlanmaları sebebiyet verebilir. Örneğin; günde 10 şınav çekiyorsanız ertesi gün bunu 15 şınav yapın. Arttırma işlemini belli düzeyde yapın.  

Evde spor aleti olanlar için koşu bandı veya bisiklet oldukça fayda sağlayacaktır. Bunu gün içerisinde vücudunuzu çok zorlamayacak şekilde bu işlemleri yapabilirsiniz. 

Düzenli ve sabit hareketler yaptığınızda gündelik 20 dakikalık aktivite bile size yetecektir. Tek dikkat etmeniz gereken, vücudunuzu çok hareketsiz bırakmamak ve su tüketiminizi kontrol altında tutmanız gerekir. Tabi bunun haricinde yediklerinize de dikkat etmeniz gerekmektedir. 

Spor yaparken Dinlenecek Müzikler 

Spor sağlıktır, müzik ruhun gıdasıdır derler. Bu yüzden spor yaparken en iyi gelen şey ne diye sorsalar müziktir, diyebiliriz. Spor yaparken size ilham verecek müzik önerilerinde bulunalım. 

Bu durum kişilerin tarzına göre değişiklik gösterebilir Öncelikle yabancı müzik sevenler için müzik önerilerinde bulunur 

Camila Cabello ftDaBaby – My Oh My 

Static – Further Up. 

Dua Lipa – Dont Start Now 

Trevor Daniel – Falling 

İnna- Not My Baby 

Tones And- Bad Child. 

Mabel – Boyfriend 

Lady Gaga – Stupid Love 

Kesha – Tonight 

Justin Bieber ftKehlani – Get Me 

 

Slow-Pop Şarkılar 

Mustafa Ceceli – Ki Sen.  

Hande Ünsal – İyi Misin.? 

Funda Arar & Nükhet Duru – Beni Benimle Bırak.  

Buray – Kış Bahçeleri.  

Ebru Yaşar – Kalmam.  

Funda Arar – Doldur Yüreğimi.  

Sezen Aksu – Ben De Yoluma Giderim.  

Murat Boz – Can Kenarım 

Cem Adrian & Hande Mehan Sen Benim Şarkılarımsın 

Tan Taşçı – Git Gidebilirsen 

Eli Türkoğlu – Bitmeyen Öyküm Tan Taşçı – Git Gidebilirsen 

Soner-Sarıkabadayı Taş

 

Spor yapmayı ve müzik dinlemeyi hiçbir zaman ihmal etmeyin. Ruhunuza iyi gelecek ve sizi motive edecek şeyler bunlar. Mutluluk ve sağlık sizinle olsun 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Benzer Yazılar

Yorumunu Bırakır mısın?