Home Kadına Özel 4 Adımda Ter Kokusuna Doğal Çözümler

4 Adımda Ter Kokusuna Doğal Çözümler

Ter Kokusu Nasıl Geçer?

yazar Ender Çene
ter kokusuna doğal çözümler

Ter Kokusu Nasıl Geçer?

Merhabakadin.com olarak ter kokusuna doğal çözümler olarak bu yazımız da size bazı önerilerde bulunduk

Ter kokusu herkesin rahatsız olduğu konular arasındadır. Terleme her ne kadar sağlık açısından olumlu bir durum olsa da koku açısından rahatsız edici bir durumdur. Özellikle yaz döneminde bu durum artış göstermektedir.   Ter kokusu, toplu taşımada, iş ve arkadaş ortamında yada özel yaşamda  kişiyi özgüven kaybına sebebiyet veriyor. Kişilerin hayatını olumsuz derecede etki eden bu durum çözümsüz değil.

Kişilerdeki terleme problemi için belirli işlemler olsa da sağlık açısından kişiye zarar verilebileceği söyleniyor. Birçok, hastalık terle birlikte atılmaktadır. Çok terleyen kişilerin lenf bezlerinin hızlı çalıştığını göstermektedir.

Ter Kokusuna Doğal Çözümler

Ter kokusuna doğal çözümler olarak evde hazırlayabileceğiniz birçok ürün mümkün. Bu ürünlerin başında karbonat geliyor.

Karbon

Gerekli Malzemeler:

 • 1 çay bardağı su,
 • 2 tatlı kaşığı karbonat,
 • 20-25 damla limon suyu
 • Sprey Şişesi

Karbonat ve limon suyu ter bölgesindeki Ph derecesini yükseltir. Bu sayede ilgili bölgedeki bakterileri uzaklaştırır. Bu kürü hazırlamak için bir sprey şişesine ihtiyacınız var. Tüm malzemeleri bu şişede eriyinceye kadar karıştırabilirsiniz.  Karışımı duş aldıktan sonra uygulamanız daha kalıcı olmasını sağlayacaktır. Ayrıca, kokunun daha hoş koku bırakması için karışım içerisine bir kaç damla bitkisel çay ağacı yağı ekleyebilirsiniz.

İşlemi düzenli olarak kullandığınızda ter kokusuna veda edeceğinizi söylemek mümkün…

Tuzlu Su

Ter kokusuna doğal çözümler arasında diğer bir ürün de tuzdur. Tuz, ter kokusunu oluşturan bakterilerle mücadele ederek, kokunun en aza indirgenmesini sağlar. Ayrıca, cildin gözeneklerini tıkamadan daha temiz ve taze kamasını da sağlamaktadır. Tuzlu su hazırlamak için gerekli malzemeler şu şekildedir.

Gerekli Malzemeler:

 • Bir kase sıcak su,
 • 3 çay kaşığı tuz,
 • Sprey şişesi

Tuzlu su hazırlamak oldukça pratiktir. Gerekli malzemeleri bu şişede çalkalayarak hazır hale getirebilirsiniz. Daha etkili olması için karışımın homojen hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Karışım ne kadar güzel karışırsa etki oranı da o şekilde artacaktır. Bu karışımı sabah ve akşam olmak üzere düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

Sirke

Hemen hemen her şeye çözümü olan sirkenin ter kokusuna da faydası vardır.  Cildin ph düzeyini dengeleyen sirke, bakteri oluşumunda önüne geçmektedir. Banyodan önce pamuk yardımıyla, koltuk altına sürülür. Yaklaşık olarak 5-10 dakika sonra koltuk altı durulanır. Aşırı terleme problemi olan kişilerin bu ürünü tüketmesi de önerilmektedir. 2 tatlı kaşığı sirkeyi, bir bardak suya ekleyerek yemeklerden önce tüketebilirsiniz. Bu ürün ter kokusuna doğal çözümler arasında yer alır.

Hem sağlık açısından hem de terleme problemi olan kişiler için oldukça faydalıdır.

TER KOKUSU NASIL ÖNLENİR?

Terleme durumu her sağlıklı bir kişinin yaşadığı durumdur. Vücudun su, tuz ve ısı dengesini sağlar. Ama bu durum terlemenin yoğunluğu kişiden kişiye değişmektedir. Çok fazla terleyen insanlar bu tere ne yazık ki maruz kalmaktadır. Burada bulunan bakteriler üreyerek, kötü koku oluşumuna sebebiyet vermektedir. Bu durum da kişileri olağan yaşamından uzaklaştırmaya maruz bırakmaktadır.

Ter kokusuyla nasıl baş edilir?

 • Yediğiniz besinlere dikkat etmelisiniz. Bol soğanlı, baharatlı, sarımsaklı ve acı besinler tüketmek kötü koku oluşumuna sebebiyet verebilir.
 • Terin büyük bir bölümü sudan oluşmaktadır. Bu aşamada suyun önemi devreye giriyor. Su tüketiminizi arttırarak, ter kokusunun azalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Yaşadığınız bölgeye bağlı olarak, duş sayınızı arttırabilirsiniz.
 • Egzersiz veya spor yaptıktan sonra kesinlikle duş almalısınız
 • Duş esnasında duş jeli kullanmayı unutmayın.
 • Kıyafet tercihleriniz, terleme konusunda sorun çıkarmayacak ürünler olmalıdır. Pamuklu kumaşlar, terlemenin önüne geçerken, naylon kumaşlar teri emmeyerek daha kötü bir koku oluşumuna sebep olabilir.

Son olarak bazı ürünler kullanmakta ter kokusunun önüne geçebilmektedir.

 

ter-kokusuna-dogal-cozumler-merhabakadin.jpg

Deodarant Kullanmayı İhmal Etmeyin

 • Kozmetik markalarının satmış olduğu, rol-on ürünler veya deodorantlarda ter kokusunun azalmasında etkilidir. Cildinize uyum sağlayan ürünler tercih edebilirsiniz.
 • Ayrıca, koltuk altı kıllarının alınmaması da ter kokusunun artmasına öncü durumlar arasındadır.
 • Ter kokusuna doğal çözümler uygulayarak kokunun daha aza indirebilirsiniz.
 • Özellikle yaz aylarında giydiğiniz kıyafeti ertesi gün giymemeye özen göstermelisiniz. Bu durum kokunun keskinleşmesine sebebiyet verebilir. Ayrıca, terli vücut üzerine parfüm veya deodorant sıkmamaya özen gösterilmelidir.

Ter kokusuyla alakalı yayınlanan bir videoyu sizinle paylaşmak isteriz.

 

 

Ter Kokusuna Doğal Çözümler Sıkça Sorulan Sorular

Ter kokusu için doğal ürünleri nerede bulabilirim?

Kozmetik mağazaları, aktar firmaları ve marketlerde kolaylıkla bulabilirsiniz.

Deodorant, rol-on gibi ürünleri nasıl kullanmalıyım?

Bu ürünler, vücudunuza uyum sağlayacak ürünler olmalıdır. Alerjik durum oluşturacak türden ürünleri tercih etmemelisiniz. Duştan sonra kullanmanız daha doğru olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Benzer Yazılar

Yorumunu Bırakır mısın?