Home Kişisel Gelişim Farkındalık Mindfulness Nedir? Farkındalık Teknikleri Nelerdir?

Farkındalık Mindfulness Nedir? Farkındalık Teknikleri Nelerdir?

yazar Ender Çene

Farkındalık (mindfulness) ne demek? Hayatımıza yeni yeni giren bir akım olarak düşünsek bile aslında farkındalık bizim kökenimizde var olan bir eylemdir. Farkındalık nedir? Şimdi de olma halidir. Şimdiye odaklanmaktır. En önemlisi şimdiki anda yaptığınız eylemlerin farkında olma durumudur. Farkında olmak temelinde bu eylemlerin bütünüdür. Farkında olduğumuzda düşüncelerimizi ve zihnimizi daha iyi yönlendirebiliriz.

farkındalık mindfulness

Bu zen budizm’in temelini oluşturan bir düşüncedir. Ama dedim ya bizim kökenlerimizde bu çok daha önce var olan bir eylemdir. Sufizm’in kökeninde de şimdiki an çok önemlidir. Sufiler ibadetleri sırasında “şimdi şimdi” derlermiş. Sufi öğretilerinde şimdiki zamanın önemi çok büyüktür.  Sufi düşüncesinde geçmiş ve gelecek sadece aldatıcı değil egonun bir oyunu olarak görülür. İşte aynı düşünce zen budizm’inde de vardır. Bu düşünce ise batıya 1960 yıllardan sonra hakim olmaya başlamıştır. Zaman içinde dünyayı etkisi altına almıştır.

Farkındalık gerçekten çok önemli bir yöntemdir. Kişinin düşüncelerinden sıyrılmasının en kolay ve güçlü yoludur.

Aslında hepimiz huzurlu ve mutluyuz. Ama zihnimizin gürültüsünden bu huzuru ve mutluluğu hissedemiyoruz. Eckhart Tolle

 

Hiç bir şey Ego’ya kalıcı doyum verecek kadar yeterli değildir. Eckhart Tolle

 

Siz de sokaklarda kendi kendisine durmadan konuşan ya da mırıldanan “kaçık” insanlarla karşılaşmışsınızdır. Eh, bu sizin ve diğer “normal” insanların yaptıklarından pek farklı değildir, sadece siz bunu yüksek sesle yapmazsınız, o kadar. Eckhart Tolle

 

farkındalık ne demek

Şimdinin gerçekten büyük bir gücü vardır. O size anın ne kadar değerli ve özel olduğunu söyler. O size yaşamın sadece şu anda var olduğunu ve geçmiş, gelecek düşüncelerinin ilizyon olduğunu söyler. Anın farkında olmadığımız çoğu zaman düşüncelerimizle boğuşuyor ve strese giriyoruz. Ama anın içinde olduğumuzda yani farkındalık içinde olduğumuzda düşüncelerimiz tamamen değişiyor. Biz bunu iç dünyamızın barışı için kullanabiliriz. Egomuzu düzenlemek için. Bilinçaltımızı anlamak için kullanabiliriz. Eğer an içinde kalırsak her şey değişecektir. Her şey daha akılcı olacaktır.

Aradığın şey o kitaplarda değil, aradığın şeyi okuyarak bulamazsın. Sende eksik olan şeyi gözlerinle tamamlayamazsın. Aradığın şeyi Dünya’da arayacaksın, aradığın şeyi yüreğinle bulacaksın. Dünya’da ki tüm kitaplar, tüm hesaplar, akıl oyunları, sayfalarca laflar, sevginin yerini tutmaz. Okuyarak öğreneceksin ama severek anlayacaksın.Şems-i Tebrizi

Şimdinin gücü gerçekten bize yol gösterecek niteliktedir. İnsan kaygılarının büyük bölümü gelecek ve geçmiş ile ilgilidir. An içindeki kaygılar gerçekten çok azdır. İnsanlar farkındalık yaparak bu kaygıları tamamen bitirebilir. Meditasyon yapılan araştırmalarda zihin gelişimi için gerçekten çok iyi bir eylem olarak görülmektedir. Farkındalığınızı arttırmak bu yönden çok önemlidir. Meditasyon yaparak farkındalığınızı arttırabilirsiniz.

İçinizde, “olmaması gereken” şeylerin sürekli ve acı verici bir biçimde gelip çarptıkları bir direnç duvarı barındırmak yerine, bırakın her şey içinizden geçip gitsin. Eckhart Tolle

Farkındalık Teknikleri Nelerdir?

farkındalık teknikleriFarkındalığınızı arttırmak için kullanabileceğiniz yöntemlerdir. Farkındalığınızı arttırmak için bu teknikleri kullanabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Düşüncelerinizi ne kadar sadeleştirirseniz huzur o kadar iç dünyanıza dahil edersiniz. Bu teknikleri her gün uygulamalı ve hayatınızda  yer edinmesini sağlamalısınız. Unutmayın bir eylemin alışkanlığa dönüşmesi için en az 21 gün gerekir. Düşüncelerinizi kontrol etmenin en güçlü yolu farkındalıktır. Farkındalığınızı arttırmak ise bu teknikler ile mümkündür. Farkındalığınızı arttıracak belli başlı teknikleri sizin için yazdık.

 

 

[su_box title=”Bu Yöntemi Uygulayın” box_color=”#a03dc6″ radius=”6″]Farkındalığınızı arttıracak bir diğer yöntem ise Olumlama yapmaktır. Olumlama yaparak bilinçaltınızı temizleyebilir ve farkındalığınızı arttırabilirsiniz. Bu konuyu daha önce anlatmıştım. Buradan olumlama nedir? Nasıl Yapılır konusuna ulaşabilirsiniz.[/su_box]

Farkındalığınızı arttıracak 6 Önemli Teknik

1- Düşüncelerinizi Not Alın.

Öncelikle sizi kaygılandıran düşünceleri not alın. Bir not defteri kullanabilirsiniz. Bu düşüncelerin geçmiş veya gelecek bağlantılarını düşünün. Düşüncelerinizin ne kadar farkında olursanız zihniniz o kadar alışacaktır farkındalığa.

2- Her eylemde o eyleme odaklanın.

Elma mı yiyorsunuz sadece elma yiyin başka eylemleri bir arada yapmamaya özen gösterin. Elmanın tadına ve kokusuna odaklanın. Eğer bu eylemler dizisinin farkına varmayı başarabilirseniz bir süre sonra farkındalığınız artacaktır.

3- Ajan Oyunu.

Evet farkındalığı arttıracak bir diğer şey çevrenizdeki her şeye dikkat etmenizdir. Her olaya ve çevrenize dikkatinizi verin. Eğer bulunduğunuz ortamda tüm her şeye kendinizi verirseniz çok ilginç hissedeceksiniz. Farkındalığınız bu eylemle hızlı bir şekilde artacaktır.

4- Meditasyon.

Zihne iyi gelecek harika bir eylem meditasyondur. Zihninizi buna odaklayın ve meditasyon yapın. Göreceksiniz. Meditasyon yapmak çok iyi gelecektir. Meditasyon kısaca nefesi takip etmeden ve başka bir şey düşünmemekten ibaret bir eylemdir.

5- Yavaşlayın.

Ne kadar hızlı düşünüyor yiyor ve yaşıyorsunuz. Farkındalığınızı yükseltecek bir diğer eylemde yavaşlayarak bir adım geri çekilmektir. Evet akışa bırakın. Biraz sakinleşin göreceksiniz çok farklı hissedeceksiniz.

6- Telefonunuza Bir Hatırlatıcı Kurun.

Her gün belli saatlerde güzel bir ton ile çalacak bir alarm kurun. Alarmın adı ŞİMDİ olsun. Size şimdi ki zamana dönmenizi hatırlatsın. Her üç saatte bir olabilir basit bir mesaj tonu bile olabilir. Sadece size farkındalığı hatırlatacak bir mesaj tonu olsun yeter.

Benzer Yazılar

Yorumunu Bırakır mısın?