Home Kadına Özel Olumsuz İlişki Döngüsü | İlişkide Kısır Döngü

Olumsuz İlişki Döngüsü | İlişkide Kısır Döngü

yazar Ender Çene
ilişki döngüsü

Olumsuz İlişki Döngüsü Nedir? İkili ilişkilerde olumsuz ilişki döngüsünün olmasının en önemli sebebi, aralarındaki bağ yapısının zayıf ve iletişimin kopuk olmasıdır. Evliliklerde ilişki döngüsü nasıl? Olumsuz ilişki döngüsü nasıl olumluya çevrilir? İlişkilerde bağ kurmak, iletişimin gücü ile doğru orantılıdır. İletişim ne kadar güçlü ise aralarındaki bağ o kadar sağlamdır.

ilişki döngüsü nedir

Olumsuz İlişki Döngüsü

Kadın    : Gömleğini ütülemedim diye beni kırdığı için kahvaltı yaparken surat astım.

Erkek    : Kahvaltı yaparken surat astığı için öpmeden işe gittim.

Kadın    : İşe giderken vedalaşmadığı için akşam eve geldiğinde bende hoş geldin demeyeceğim.

Erkek    : Hoş karşılanmadığım için yemeğimi yer, konuşmam, kumandayı elime alır tv izlerim.

Kadın    : Saatlerce tv izleyip benimle ilgilenmediği için bir daha ütüsünü yapmayacağım.

Erkek    : Ütümü yapmadığı için bende onun isteklerini bir daha yapmayacağım.

Davranışların altındaki duygusal ihtiyaç anlaşılamadığı için olumsuz davranışlar karşılıklı artmış ve sorun çözülememiş oluyor. Bu ve buna benzer davranışlar ilişkileri geri dönüşü olmayan çıkmaza sokmaktadır.

 

“Çiftler çoğunlukla evlilikleri konusunda yardım aramaya, başları çoktan belaya girdikten sonra başlarlar.” John Gottman

 

Gerek kadın gerekse erkek aralarındaki bağın ne zaman, hangi şartlarda kurulduğunu tespit etmeli.  Çünkü her ikisinin birbirine olan bağı farklı durumlarda ortaya çıkabilir. Biri sohbet ederken veya fiziksel sevgi gördüğünde eşiyle bağ kurabilirken, diğeri birlikte sosyal bir aktivite yaparken bağ kurabilir. Önemli olan doğru iletişimle bunu tespit edebilmektir.

Yapılabilecek olumlamalar, motivasyon sözleri, empati kurmak gibi davranışlar, anlayışlı ve destekleyici bir eş olmak için çok önemlidir.

ilişki döngüsü kısır döngü

Olumlu İlişki Döngüsü

Kadın    : Çocuklarla ilgilendiğim için gömleğini ütüleyemedim. Bu durumdan dolayı senden anlayış göstermeni bekliyorum.

Erkek    : Problem değil. Sen kahvaltıyı hazırlayana kadar ben ütülerim.

Kadın    : Anlayışın için teşekkür ederim. Seni Seviyorum.

Erkek    : Bende Seni Seviyorum.

Kadın    : Akşama en sevdiği yemeği hazırlamalıyım.

Erkek    : Çocukların temposu onu yoruyor. Sürpriz yapıp akşam onu yemeğe götürmeliyim.

Burada ki örnekte duygusal ihtiyaç anlaşıldığı için olumsuz davranış ortadan kalkmış ve duygusal ihtiyaç doyuma ulaşmıştır. Duygu ve davranışlar bulaşıcıdır. Her sabah işe giderken yolda karşılaştığınız kişilere günaydın derseniz bir süre sonra ilk “günaydın” ı onlar diyecektir. Yüzü asık birine gülümsediğiniz zaman tepki olarak oda size gülümseyecektir.

Hayatımızda olumsuz olan her şeyi olumluya çevirmek bizim elimizde. Sadece ne istediğimizi bilelim. Mutlu olmak mı yoksa mutsuz olmak mı istiyoruz?

“En güzel yanıtlar, her zaman en güzel soruları beraberinde getirir.” Sue Johnson

Benzer Yazılar

Yorumunu Bırakır mısın?