Home Kısa Hikayeler Anka Kuşu ve Hikayesi Nedir? Yeniden Varoluş

Anka Kuşu ve Hikayesi Nedir? Yeniden Varoluş

yazar Ender Çene
anka kuşu zümrüdü anka

Anka Kuşu ve hikâyesi bir efsanedir. Pers mitolojisinde hayat bulan bu efsane, zamanla diğer mitolojilerde de yeniden varoluş olarak yer almıştır. Hatta Zümrüdü Anka, olağanüstü özelliği ile birçok edebi esere konu olmuştur.  Küllerinden yeniden doğan Zümrüd-ü Anka nedir? Zümrüdü Anka Kuşu neyi temsil eder?

Pers mitolojisinde adı Simurg olan bu kuş, Arapçada Anka kuşu zamanla günümüze Zümrüdü Anka olarak gelmiştir. Arap, Fars ve Türk edebiyatına konu olmuştur. Klasik Türk Edebiyatına Şehname’de yer alan birçok hikaye ile girmiştir.

Cife-i dünya değil ger-kes gibi matlûbumuz
Bir bölük ankâlarız Kaf-ı kanaat bekleriz 
(Fuzuli)

Efsaneye göre Anka kuşu Kaf dağında yaşayan, kanatları tavus kuşu gibi renklere sahip iyiliği temsil eden bir kuşmuş. Dünyanın yıkılıp yeniden doğuşuna tanıklık ettiği için çok bilgiye sahip olduğu söylenmektedir. Zümrüdü Anka ölümünün yaklaştığını hissettiğinde, kendine özel dallardan yuva yaparak etrafını bir sıvı ile kaplarmış. Yuva, güneşin yakıcı sıcağıyla ateş alır ve Anka Kuşu yanarak kül olurmuş. Daha sonra küllerinden yeniden göz alıcı bir Anka doğarmış.

Yine bir efsaneye göre Anka Kuşu’nun bilgeliğinden faydalanmak isteyen kuşlar ona gitmek için yola çıkmışlar fakat bu kuşlar her yükselişte karşılaştıkları şeylerden dolayı orada kalmışlar. Kaf dağının tepesinde, bulutların eteğinde yuvası olan Anka Kuşu’na ulaştıklarını sandıklarında asıl kendilerinin birer “bilge Anka Kuşu” olduklarını fark ederler.

“Her ne arıyorsan kendinde ara!” Mevlana

Evet aslında her birimiz birer Zümrüdü Anka’yız. Hadi gelin 5 maddede Zümrüdü Anka olmanın yollarını keşfedelim.

  1. Nefsimize hakim olup kontrol edebilmeliyiz. Etrafımızda olan şeylerin sınırlı olduğu ve bir sonunun olduğu aklımızdan çıkarmamalıyız. Hayatımızdaki hiçbir şey sınırsız değil. Böyle olduğunu düşünmek bizi sadece çıkmaza sokar.
  2. Geçmişte yaşadığımız kötü günleri unutmak gibi bir cahillik yapmıyoruz.  Çünkü biz aynı hataları tekrar etmeyecek kadar akıllıyız. Çünkü biz küllerinden yeniden doğan Zümrüdü Anka’yız.
  3. Olumsuz konuşmaları dinlemeyecek ve olumsuz kelimeleri hayatımızdan çıkaracağız. Olumsuz olan her şey bizi dibe çeker. İnancımızı kaybetmemizi sağlar ve biz bunu asla istemiyoruz.
  4. Biz zenginlikleriyle dolu bir evrende yaşıyoruz. Yalnız olmak mümkün değil. Yalnız olmayı istemek insanı kibirli yapar. Biz bu yolda eğrisiyle doğrusuyla bize öğretilenler ile devam ediyoruz. Zamanla doğruları deneyimleyerek öğreniyoruz ama mutlaka birileri bu konuda farkında olmadan bizlere yardım ediyor.
  5. Son olarak deneyimleyerek öğrendiğimiz bu doğrulara sıkıca sarılıyoruz. Ve doğru bildiğimizden asla ayrılmıyoruz. Çünkü sen bu doğruya kolay ulaşmadın. İradeni kontrol etmek zorunda kaldın, kötü günler yaşayarak ders çıkardın, seni olumsuz düşünmene sebep olan belkide en sevdiğin insanları hayatından çıkardın ve en önemlisi kendini bulmak için geride ki her şeyi bıraktın. Bu yüzden doğrudan ayrılma. Doğruluk senin küllerinden yeniden doğuşunda rehberin olsun. Belki de tekrar yanmana gerek kalmayacak.

İstersek hepimiz birer Zümrüd-ü Ankayız.

 

 

 

Benzer Yazılar

Yorumunu Bırakır mısın?