Home Başaran Kadınlar NASA’nın Yeni Ekibine Giren Türk Bilim İnsanı Dr. Betül Kaçar Kimdir?

NASA’nın Yeni Ekibine Giren Türk Bilim İnsanı Dr. Betül Kaçar Kimdir?

yazar Ender Çene
betül kaçar kimdir

Betül Kaçar kimdir? son günlerde sıkça duyduğumuz sorulardan biri oldu. NASA’nın yeni kurulan araştırma ekibine kabulünü sosyal medya duyuran Yrd.Doç.Dr. Betül Kaçar, hem sevenlerini  hem de Türk milletini bir kez daha gururlandırmıştır.

Betül Kaçar Kimdir? Türk Milletini gururlandıran Türk Bilim İnsanı Betül Kaçar‘ın kısaca hayatı…

Betül Kaçar Karadenizli bir ailede Giresun Bulancak’ ta dünyaya gelmiştir. Aile daha sonra İstanbul’a göç ederek hayatlarına devam etmişlerdir. Başarı dolu eğitim hayatına Marmara Üniversitesi Kimya bölümü ile başlamıştır. 19 yaşında eğitimine devam ederken , ilk ödülünü Amerikan Howard Hughes Tıp Enstitüsü (HHMI) tarafından başvurduğu proje ile almıştır.

Betül Kaçar Türkiye’de başlayan ve Amerika’da devam eden başarı hikayesi…

Okuldan mezun olduktan sonra eğitimin devamı için 20 li yaşlarında tek başına Amerika’ya yerleşmiştir. Daha sonra başarı dolu serüvenine Emory Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Parkinson ve Alzheimer hastalıklarına neden olan proteinler üzerine doktora çalışmalarını yapmıştır. Ayrıca çalışmaları için NASA tarafından fon sağlanmış ve yine NASA tarafından ilk burs verilen ilk Türk Bilim İnsanı olmuştur.

Betül Kaçar aldığı ödüller

Almış olduğu ödüllerinin arasına, Evrimsel Biyoloji ve Astrobiyoloji alanında kendi araştırma konusu ile “NASA Genç Araştırmacı” ödülünü ve “NASA Astrobiyoloji Enstitüsü ve NASA Egzobiyoloji Araştırmacı” ödüllerini eklemiştir.

 

  • 2010 yılında Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde araştırmacı olarak görev aldı.

 

  • 2011 yılında Blue Marble Uzay Bilimleri Enstitüsü’ne üye oldu.

 

  • 2012 yılında Harvard Üniversitesi Organizma ve Evrimsel Biyoloji Bölümü’nde çalışmaya başlamıştır. Yine aynı yılda astrobiyoloji sosyal ağı olan SAGANet’i kurdu.

 

  • Betül Kaçar 2017 yılında Arizona Üniversitesi’ne atanarak Astronomi, Moleküler ve Hücre Biyolojisi Yardımcı Doçent ünvanını aldı.

 

  • 2020 yılında evrende yaşamın izlerini araştırmak için oluşturulan yeni bir NASA ekibine katıldı.

Ailesinde kendisi gibi eğitim almış biri olmamasına rağmen göstermiş olduğu üstün başarı ve azminin günümüz gençlerine ve özellikle kız çocuklarımıza örnek olduğundan hiç şüphemiz yoktur. İnanıyoruz ki yeryüzündeki tüm  kadınlarımızdan başarı hikayelerini çok duyacağız. Ve tarih başaran kadınlar ile dolu olacak.

Sevgi ile…

 

Benzer Yazılar

Yorumunu Bırakır mısın?