Home Kadına Özel En İyi Kadın Fimleri | Güçlü Kadınları Anlatan Filmler

En İyi Kadın Fimleri | Güçlü Kadınları Anlatan Filmler

yazar Ender Çene

Özenle seçerek hazırladığımız en iyi kadın filmleri, Bu filmler güçlü ve başarılı kadınları anlatıyor. her yaştaki siz kadınlara ilham ve umut olacak. Tabi ki tüm bireylerde izleyebilir. Güçlü kadın karakterleriyle, hayata dair sağlam en iyi senaryolarıyla, etkisinden uzun süre çıkamayacağımız en iyi filmleri sizler için listeledik.

İşte hayatınıza dokunacak 10 En İyi Kadın Fimleri… İyi Seyirler…

Kör Nokta

1. Kör Nokta (The Blind Side) – 2009

The Blind Side,  John Lee Hancock tarafından yazılan ve yönetilen bir Amerikan dram filmidir. Film, Michael Lewis’in  The Blind Side: Evolution of a Game adlı kitabından uyarlanmıştır. Filmde babasını hiç tanımamış ve annesi uyuşturucu müptelası olan  bir çocuğun futbol kariyeri anlatılmaktadır. Normalden iri olan ve 13 kardeşinin arasında hiç ilgi görmeyen Michael Oher bir gün Bay ve Bayan Tuohy tarafından evlatlık alınır ve hayatı değişmeye başlar. Okuma ve yazması olmayan Michael yeteneğinin farkına varıp futbola başlar. Ulusal Futbol Liginin en çok aranan oyuncularından biri olacağını kimse tahmin edemezdi.

Başrol oyuncularından Sandra Bullock bu filmle 2010 yılında yapılan Akademi Ödülleri’nde en iyi kadın oyuncu dalında Oscar ödülü kazanmıştır. Ayrıca bu film ile en iyi kadın oyuncu Altın Küre ödülüne de layık görülmüştür.

frida film

2. Frida – 2002

Meksikalı sürrealist ünlü ressam Frida Kahlo‘nun Salma Hayek ile hayat bulduğu, Frida Kahlo’nun sanat ve yaşam hikâyesini konu alan biyografik bir filmdir.

Film 6 dalda Akademi Ödülü’ne aday olmuş ve makyaj ve özgün müzik dalında 2 Oscar kazanmıştır.

 

uçurtmayı vurmasınlar

3. Uçurtmayı Vurmasınlar – 1989

Uçurtmayı Vurmasınlar, yönetmenliğini Tunç Başaran’ın  yaptığı 1989 yapımı uzun metrajlı Türk sinema filmidir. Filmde anlatılan beş yaşındaki bir çocuğun gözüyle kadınlar hapishanesinin ve sevginin öyküsü. Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi’nde (Şuan müze olarak kullanılmakta) gerçekleşen film, 26. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde 4 farklı dalda, 8.Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Türk Filmi seçilmiştir.

jane'in zaferi

4. Jane’in Zaferi (G.I. Jane) – 1997

Amerikan ordusunun en sert ordusu Deniz Kuvvetleri’ne giren ilk kadın askerinin yaşadığı zorlukları anlatan güzel bir film.  Ordunun tüm zorluklarına ve fiziksel olarak kendisinden üstün olan erkeklere karşı mücadele veriyor. Birçok şeyini kaydediyor ama onurunu asla. En İyi Dövüş Sahnesi Dalında MTV Film Ödülüne layık görülmüştür.

annem hakkında her şey

5. Annem Hakkında Her Şey (All About My Mother) – 1999

Annem Hakkında Her Şey, Pedro Almodóvar tarafından yazılan ve yönetilen, İspanya-Fransa ortak yapımı bir dram filmidir. Madrid’te yaşayan ve yalnız bir anne olan Manuela, oğlunu kaybetmesi ile başlayan aşk, dostluk ve keder dolu anları bizleri yansıtan mükemmel bir film. Öyle ki  uluslararası arenada büyük yankı uyandıran, hatta Oscar kazanan son derece başarı bir başyapıttır.

queen-2006

6. Kraliçe (The Queen) – 2006

Güçlü bir kraliyet ailesinin bir trajedi ile sarsılması sonucunda yaşananları dramatik bir dille anlatıyor. Filmde İngiliz Kraliyet ailesinin Prenses Diana‘nın ölümü ile birlikte halkın beklentileri karşısında duygulara yenik düşmemek mümkün mü? en iyi şekilde işlenmiş.  Kraliçe rolündeki Helen Mirren Akademi Film ödüllü The Queen‘de bir çok ödülün yanı sıra En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını almıştır.

bir geishanın anıları

7. Bir Geyşanın Anıları (Memories of a Geisha) – 2005

Amerikalı yazar Arthur Golden’ın en çok satan romanından uyarlanan Hollywood yapımı, bir Geyşa‘nın hayatı anlatıyor. 2.Dünya Savaşı öncesi fakir bir ailenin çocuk yaştaki kızları hizmetçi olarak çalışması için geyşa evlerine gönderiliyor. Aşk insanın hayatına farklı şekillerde her zaman giriyor.  Hayatın sınavları ve zorlukları da bir şekilde her alanda kendini gösteriyor. Sayuri’nin hayatında ise küçüklükten beri hep rakipleri ile mücadele etmek zorunda kalıyor ama sonuna kadar bu durumu gayet güzel idare ediyor ve başarı merdivenlerini arada tökezleme durumu olsa da güzel bir şekilde sonlandırıyor.  Film, 3 dalda Oscar ödülünü kazanmıştır. En İyi Görüntü YönetmeniEn İyi Sanat YönetmeniEn İyi Kostüm Tasarımı.

monalisanın gülüşü

8. Mona Lisa Gülüşü (Mona Lisa Smile) – 2003

Katherine Watson, 1953 yılında sanat tarihi öğretmeni olarak Kaliforniya’daki bir koleje gelir. Savaş sonrasındaki bu dönemde Katherine, ülkenin en başarılı ve en iyi öğrencilerine sahip olduğunu ve onların kendilerine verilen imkânlardan yararlanabileceklerini düşünür. Fakat ne yazık ki, Katherine kasabaya geldikten sonra çevresindeki insanların saygınlığı para ile ölçtüğünü görür. Pişman olmadan izleyebileceğiniz güzel bir film.

coco-chanelden-once

9. Coco Chanel’den Önce (Coco Avant Chanel) – 2009

Yetimhanede başlayıp, kabare şarkıcılığına uzanan daha sonra da dünyanın en önemli modacısı olma yolunda ilerleyen, masal gibi bir hayat. Kadınların bir pastaya benzettiği giyim tarzını, sadeleştirerek,  rahat hareket edebilmeleri için korselerden kurtararak modada devrim yapmıştır. Gerçek adı Gabriella Chanel olan Coco Chanel ’in Paris’e taşınmadan ve ünlü olmadan önceki yaşamından kesitleri sergileniyor.

lady-bird-poster

10. Uğur Böceği (Lady Bird) – 2017

Christine McPherson, namıdiğer “Uğur Böceği” her ne kadar annesi gibi olmamak için elinden geleni yapsa da başaramayan, tıpkı onun gibi olan bir gençtir. Hemşire olan annesi, eşinin işini kaybetmesinden sonra ailesini geçindirmek için tüm gücüyle çalışır. Lise son sınıfta okuyan Uğur Böceği’nin yaklaşan üniversite tercihinin stresi, ergenlik sorunları, sosyal hayatında yaşadığı zorluklar ve annesi ile arasındaki zıtlaşmalarla uğraşır. Bunaldığı hayatından uzaklaşmak isteyen Uğur Böceği, üniversite eğitimi için New York’a gitmeye çalışır. Anne-Kız olarak da izlenebilecek ve birbirlerini anlamak için güzel anlatılmış bir film.

 

 

 

 

 

Benzer Yazılar

Yorumunu Bırakır mısın?