Home Kadına Özel Lavantanın Mucizeleri Nedir? Lavantanın Faydaları Nelerdir?

Lavantanın Mucizeleri Nedir? Lavantanın Faydaları Nelerdir?

yazar Ender Çene

Lavanta, aromatik bir kokuya sahip ballıbabagiller ailesine bağlı bir Akdeniz bitkisidir. Mor rengi ve güzel kokusu ile tanınan lavantanın insan sağlığına faydası nelerdir? Lavanta, gıda sektöründen kozmetik sektörüne, ilaç sektöründen koku sektörüne kadar geniş kullanım alanlarına sahiptir. Lavanta çiçeği nerelerde kullanılır? Merak edilenleri ile lavantanın mucizeleri ve detayları yazımızda sizlerle paylaştık.

“En sevdiğin çiçek nedir” diye sordu. “Lavanta” dedim. “Mor renkli olması, kendine has kokusu ve dimdik durmasından dolayı” diye de ekledim. Lavanta, benim için zarafetin nişanesi, gözümdeki “kadın” imajının temsilidir. Hem naif, hem asil hem de dik. Tıpkı kadın gibi.

Aromatik kokusu ve faydalarından dolayı tüketimi o kadar çok ki, Tarım Bakanlığı’nın paylaştığı verilere göre sadece ülkemizde 2018 TÜİK kayıtlarına göre 8.700 dönüm olan lavanta üretimi, 2019 yılında 10.000 dönümü geçmiş bulunmakta. Buda yaklaşık 1.500 ton lavanta çiçeği demek ve bu çiçeklerden ise 20-30 ton lavanta yağı üretiliyor. Ülkemizde yetiştirilen lavantaların %90’ı Isparta ilimizin Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak köyünde yetiştirilmektedir. Biraz sonra sayacağımız faydalarının yanı sıra, görsel açıdan muhteşem bir görüntüye sahip olduğu için turizme büyük bir katkısı vardır. Şimdi gelelim Lavantanın mucizevî faydalarına…

  • Eski çağlarda ağrı kesici özelliğinden dolayı kullanılan lavanta, teknolojinin gelişmesi ile kullanım alanları ve şekilleri artmıştır. Günümüzün hastalığı da diyebileceğimiz migren tedavisinde alternatif olarak kullanılan lavanta yağının büyük faydası bulunmaktadır. Lavanta yağını ağrıyan bölgeye masaj yaparak sürdüğümüzde kısa bir süre sonra ağrının azaldığını hatta geçtiğini göreceğiz.

 

  • Lavanta teknoloji ile birleşerek birçok piyasada görebilmekteyiz. İşlem görerek yapılan şampuanlar, deterjanlar, kremler, parfümler gibi daha sayabileceğimiz bir ürün var. Benim tercihim her zaman doğal olanından yana. Eğer yapabiliyorsanız lavantanın yağı ile evde doğal ürünlerinizi kendiniz yapabilirsiniz.

 

  • Günlük yaşamımızı ve sağlığımızı olumsuz etkileyen en büyük problem uykusuzluktur. Lavanta çiçeği uyku problemine yardımcı olmaktadır. Akşam yatmadan önce bir fincan lavanta çayı içmek huzurlu ve deliksiz bir uykuya geçmenize yardımcı olacaktır. Ya da yastığınıza kurutulmuş lavanta koymanız da uyumanıza yardımcı olur.

 

  • Meditasyon ya da yoga gibi derin düşünme durumlarında yanımıza koyacağımız bir lavanta tütsüsünün faydasını görebiliriz. Lavantanın içerdiği sakinleştirici özelliği sayesinde, insanı rahatlatarak sinirlerin gevşemesine neden olur.

 

  • Lavanta kokusu ile başlı başına bir antidepresandır.  Depresyon , anksiyete ve stresi azaltmada yardımcı olmaktadır. Bu anlamda faydasını birçok şekilde kullanarak görebiliriz. Bir fincan kaynar suya 1 tatlı kaşığı kurutulmuş lavanta çiçeğini atıp 10-15 dakika demlemeliyiz. Elde edilen bu çayı günde 2 veya 3 kez içmek bize yardımcı olacaktır. Ayrıca lavantadan elde edilen yağdan boyun ve bileklerimize sürmekte yaşamız olduğumuz stresi azaltarak sakinleşmemizi sağlayacaktır.

 

  • Kozmetik sektöründe inanılmaz yeri olan lavanta en çok yağı kullanılmaktadır. İltihap sökücü özelliği ile bilinen lavanta yıkama suyuna öncesinde eklenerek yıkanıldığı takdirde vücuttaki akneyi temizler. Ayrıca lavanta yağı, pamuk yardımı ile yüze sürüldüğünde akneli cildi temizlemede yardımcı olur. Doğal kokusu sayesinde kozmetik alerjisi olan insanlar için doğal parfüm olarak kullanılabilir.

 

  • Lavanta sindirim sistemine olan yardımı ile mide bulantılarını azaltarak kusmayı bastırır. Hazımsızlığına, şişkinlik hissine ve ishalin tedavisinde yardımcı olmaktadır.

 

  • Lavanta yağı günlük ev yaşamımızda da büyük faydaları vardır. Lavanta yağını vücudumuza sürerek yaz aylarının korkulu rüyası sivrisineklerden korunabiliriz. Doğal bir böceksavar olan lavanta yağı sivrisinek ve diğer böcek türlerinden kendimizi ve eşyalarımızı koruyabiliriz. Ayrıca giysi dolaplarımızda ve çekmecelerimizde küçük keselerde koyacağımız lavanta doğal parfüm etkisi yapacaktır. Lavanta çiçeğini kurutulmuş şekilde evlerimizde bulundurabileceğimiz gibi saksıda da yetiştirebiliriz.

Lavanta kokulu kalpler dilerim.

 

Benzer Yazılar

Yorumunu Bırakır mısın?