Home Kadına Özel Cilt Bakımı için 6 Doğal Maske Önerisi [Nasıl Yapılır]

Cilt Bakımı için 6 Doğal Maske Önerisi [Nasıl Yapılır]

yazar Ender Çene
cilt bakımı doğal maske yapımı

Sizin için 6 cilt bakımı ve doğal maske önerimiz var. Cilt bakım maskesini evde de yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Sizler için hazırladığımız cilt bakımı için 6 doğal maske önerisini okuyarak yapabilirsiniz.

Kadınların en önem verdiği şeylerden birisi de ciltleridir. Bir kadının cildi ne kadar güzel ve pürüzsüz olursa kendisine olan güveni de o kadar yüksek olur. Yoğun iş temposu, hava şartları, stres, tüketilen yanlış gıdalar, tütün ürünler, alkol kullanımı, dengesiz ve sağlıksız beslenme, makyaj malzemelerinin temizlenmeden kullanımı sonucunda ciltte bozulmalar olabilmektedir. Bu tür sorunlar yaşayan bayanlarımız için evlerinde yapabilecekleri basit ve etkili cilt bakım önerilerini merhaba kadın olarak sizler için paylaşıyoruz.

Cildimizin de ilgi ve bakıma ihtiyacı vardır. Cildiniz ne kadar sağlıklı olursa fiziksel açıdan görünüşünüz de o kadar farklı olacaktır. Öncelikle Su hayattır… Sözüyle başlamak isteriz. Cildinizin kuru ve kirli kalmaması çok önemli. Özellikle makyaj yapan bayanların gece yatmadan önce makyajlarını temizlemesi gerekmektedir. Güzellik merkezinde gidemeyen kadınlar için evde uygun olabilecek basit ve etkili cilt maskeleri mevcuttur.

[su_box title=”Sağlık için uykunun önemi” box_color=”#b90b92″ radius=”6″]Bu yazımızda tüm bedeninize iyi gelecek bir tavsiye sağlık için uykunun önemini okuyabilirsiniz.[/su_box]

Yüz Temizleyici Doğal Maske Yapımı ve Pürüzsüz Cilt İçin Maske

Öncelikle kahve maskesinden başlıyoruz:

Türk Kahvesi Maskesi:
Her gün bir fincan kahve içen bayanlarımız muhakkak vardır kahvenizi içtikten sonra kahvenin telvesini yüzünüze uygulayarak cilde tonik olarak kullanabilirsiniz. Türk kahvesi maskesi için öncelikle yapmanız gereken şey Telve kurumadan önce maskeyi uygulamaktır. Telveyi bir kaseye su ile birlikte karıştırmanız gerekmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken şey su oranının çok fazla olmamasıdır. Türk kahvesi maskesi macun kıvamında olması gerekmektedir. Bu kıvamı aldıktan sonra cildinize bunu sürerek kurumasını beklemeniz gerekir. Maske kuruduktan sonra Ilık suyla yıkanır. İşlem sonrasında cildinizdeki yumuşaklığı hissedeceksiniz bu maskeyi Haftada iki kere uygulayabilirsiniz.

Limon maskesi
Limon asitli bir şey olduğu için ciltte peeling etkisi yaratmaktadır. Limonun Ayrıca lekeleri açmadaki etkisi de bulunmaktadır. Limon maskesinin uygularken limonu bir kabın içerisine suyunu sıkarak pamuk yardımıyla yüze uygulanması gerekmektedir. Bu maske yüzde en az 15-20 dakika durması gerekir haftada en az bir kere uygulandığında yüzdeki parlamayı ve lekelerin açıldığını göreceksiniz. Ama daha fala uygulanması cilde zarar verebileceğini belirtmek isteriz.

Salatalık maskesi
Salatalık maskesini duymayan yoktur. Özellikle gözlerdeki etkisi çok fazladır. Yorgun ve gözaltı morarmış gözler için sıklıkla kullanılabilmektedir. Gün sonunda gözlerinizi dinlendirmek amaçlı halka şeklinde dilimlenmiş salatalığı gözlerinizin alt ve üst kısmına koyarak yarım saat boyunca bekletmeniz gözlerinizde rahatlama ve morarmaları önleme hissiyatı verecektir. Salatalık maskesinin cildimiz içindeki etkisi içinde ayrıca bir maske vardır. Salatalığı soyarak macun kıvamına getirene kadar ezmeniz gerekir. Sonrasında bu macunu yüzümüze maske şeklinde uygulayarak 15 dakika boyunca bekleterek yüzünüzdeki farkı göreceksiniz bu maskeyi haftada 1-2 kere uygulayabilirsiniz

Yoğurt maskesi
Yoğurt maskesi ciltte çok fazla etkili bir yere sahiptir. Düzenli kullanıldığı zaman yoğurt maskesi özellikle kırışıklıklar için etkili bir maskedir ve aynı zamanda yüze gerginlik hissi veren bir maskedir. Yoğurt maskesi cildimize sürdüğünüzde belli bir süre sonra kuruduğunu göreceksiniz. İyice kuruduktan sonra ılık suyla temizlemeniz gerekir. Bu maske cilt için çok faydalıdır. Yoğurt maskesini her gün uyguladığınızda cildinizdeki gerginliği hissedeceksiniz.

Çilek Maskesi
Meyvelerin sağlığımıza olumlu etkisi olduğu gibi cildimize de çok fazla bir şekilde etkisi bulunmaktadır. Bu meyvelerden birisi çilektir. Öncelikli olarak; cilt maskesi olarak kullanılmak için çilekleri püre haline getirmeniz gerekmektedir. Belli kıvama geldikten sonra bu çilekleri yüzümüze uygulayarak 15-20 dakika beklemeniz gerekir. Maske cildinizde kuruduktan sonra soğuk suyla temizleyerek dediniz de ki ferahlamayı hissedeceksiniz. Bu maske uzun süre kullanıldığı zaman ciltte renk açılmaları ve leke gidebilmelerinin etkili olduğu söylenebilir.

Gülsuyu maskesi:
Hemen hemen hepimizin evinde gül suyu vardır. Eğer yoksa da bulunması çok zor bir şey değildir. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz maskelere (Türk kahvesi maskesi, yoğurt maskesi, çilek maskesi, gibi maskeleri ayıracak vaktiniz yoksa Gülsuyu maskesi uygulayarak cilt bakımını sağlayabilirsiniz. Gül suyu maskesi günlük yapmanız gereken bir maskedir. Aynı zamanda yüz toniği olarak ve makyaj temizlemek için de kullanabilirsiniz. Pamuk yardımıyla cildinize uygulayarak cildinizin yumuşak ve daha pürüzsüz bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Gül suyu maskesini, genellikle Gece yatmadan önce yaparsanız daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca gözeneklerin açılmasını yardımcı olan bir etkisi bulunmaktadır.

Cilt bakımında dikkat edilmesi gereken şeyler bulunmaktadır. Cildinize her ürünü kullanmamanız gerekir. Ürünleri araştırarak kullanmanızda fayda vardır Cildinize faydalı olabilecek şey zarar olarak bize yansıyabilir.
Örneğin Cildinizde sivilce varsa; Her sivilce kremi size uygun olmayabilir. Bu yüzden bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Yüzünüzü yıkamak için kendinize özel sabununuzun olması gerekmektedir. Bu sabun başkası tarafından kullanılmaması gerekir.

Cilt güzelliği için dikkat edilmesi gereken noktalar:

• Cildinizin Daha parlak ve daha sağlıklı olması için uyku düzenine dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü bir zaman sonra uyku bozukluğu ciltte sarkmalara sebebiyet verebilir.
• Yüzünüzde makyaj varsa makyajınızı silmeden Uyumamanız gerekir. Çünkü makyaj kalıntıları ciltte iz bırakabilir.
• Yaz mevsiminde ciltte renk tonu farklılıkları görülebilmektedir. Bu yüzden güneş koruyucu kremler kullanılmadan çıkmaması gerekir. Güneş koruyucu kremler de Her kişi özel bir şekilde kullanılmaktadır. Bunun için alanında uzman bir kişiye başvurulması gerekir.
• Alkol ve sigara tüketimine dikkat etmek gerekir. Özellikle tütün ürünleri cilt için çok fazla zarar verebilmektedir. Sigara içmeyen biriyseniz bile dumanlı ortamda bile bulunmanız cilt üzerinde kalıntılara sebep olabilmektedir.
• Aynı zamanda cilt sağlığı için su tüketimi için çok önemlidir. Suyun az tüketiminde de ciltte kuruma olabilir. Bu yüzden günlük en az iki buçuk litre su tüketmeniz gerekmektedir. Ama bu tüketme Vücudunuzun kilosuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Merhaba kadın olarak cilt bakımı hakkında bildiklerimiz bu kadar… Size tavsiyemiz cildiniz için kremler kullanmadan önce doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Sağlıklı ve güzel günler dileriz…

 

Benzer Yazılar

Yorumunu Bırakır mısın?