Home Sağlık ve Bakım Sağlık İçin Uykunun Önemi ve Faydaları

Sağlık İçin Uykunun Önemi ve Faydaları

yazar Ender Çene
uykunun önemi ve faydalari

Uykunun önemi ve faydaları ile ilgili yazılanları okuduktan sonra asla uykusuz kalmayacaksınız. Bu sefer uyanık kalmak için değil uyumak için kendinizi zorlayacaksınız. Peki, son zamanlarda (covid19) coronadan sonra neden uykunun öneminden bahseder olduk. Hadi hep beraber bakalım.

“Hayat, kısa gelen bir battaniye gibidir. Yukarı çekersiniz, ayak parmaklarınız isyan eder; aşağı çekerseniz, omuzlarınız titrer; ama yine de neşeli insanlar dizlerini karınlarına çekerek rahat bir uyku uyumayı başarır.” Marion Howard

Neden uyumalıyız?

Uyku, beden için bir dinlenme aracıdır. Hani bizim bildiğimiz dükkanı kapatıp yatıp dinlenmek değil. Beyin, uyku sırasında, gündüz hor kullandığımız organlarımızı yada dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı vücudumuzu savunmaya hazırlıyor. Bu yüzden uyumak, beyin dahil tüm organların yenilenmesi için şarttır. Tüm organlar uyku sırasında faaliyetlerini en aza indirir. Beden uyku sırasında kendini onarır ve yeniden yapılandırır.

Vücudumuz bir saat gibidir. Güneşin doğuşundan batımına kadar olan sürede, her saat diliminde yapması gerekenler vardır. Bunlardan en önemlisi beynin kendisini yenilemesidir. Çünkü beyin kendisini yenilemeye başladığı an vücutta oluşan toksinleri atmaya başlar.

Ne zaman ve ne kadar uyumalıyız?

Beyinde bulunan epifiz bezi tarafından salgılanan melatonin hormonu gece karanlıkta uyku sırasında salgılanır. Melatonin hormonu oldukça etkili bir antioksidandır. Genellikle saat 22.00’dan sonra salgılanan bu hormon, vücudun kendisini yenilemeye yardımcı olduğu için bu saatten sonra uyumak en doğrusu olacaktır.

Günlük en az 8 saat uyku (gece uykusu), vücut için yeterli bir dinlenme süresi olacaktır.

uykunun faydalari nelerdir

Uykunun faydaları nelerdir?

  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruma oluşturur.

 

  • Felç ve kalp krizi geçirme riskini azaltır.

 

  • Psikolojik sorunları ortadan kaldırarak depresyon riskini azaltır.

 

  • Hafızayı güçlendirerek öğrenme becerisini arttırır.

 

  • Salgılanan melatonin sayesinde hücre yenilemesi yaparak kanser riskini en aza indirir.

 

  • Kronik yorgunluğa sebep olan halsizlik hissini ortadan kaldırır.

 

  • Düzenli bir uyku beslenmeyi düzene soktuğu için obeziteyi engeller.

 

  • Biyolojik saatimizin dengeli olması sayesinde yaşlanmayı geciktirir.

 

  • Kaliteli bir uyku güne zinde başlamanıza ve dikkatinizi arttırmanıza yardımcı olacaktır.

Son zamanlarda covid19 virüsün ülkemizde görülmesinden dolayı kendi karantinamızı oluşturarak evlerde kalmak zorunda kaldık. Bu sebepten dolayı uyku düzenimizi bozduk. Ama dikkat edilmesi gereken en önemli şey bu dönemde uykudur. Çünkü uykusuzluk ve uyku düzensizliği (gece uyanık kalmak-gündüz uyumak) bağışıklık sistemini çökmesine sebep olmaktadır. Korona virüsü bağışıklığı güçsüz olan insanları daha fazla etkilemektedir. Bu yüzden covid19 ile savaşta bağışıklık çok önemli.

Bağışıklığını koru ve #evdekal

Benzer Yazılar

Yorumunu Bırakır mısın?