Home Sağlık ve Bakım Ayak Mantarı Nedir? Nasıl Geçer?

Ayak Mantarı Nedir? Nasıl Geçer?

yazar Ender Çene
ayak mantarı nedir nasıl geçer

Mantar; Vücudun belli bölgelerinde görülebilmekte birlikte en sık görülen yer ayaklardır. Ayak mantarı; nasıl geçer ve Ayak mantarı nedir? Hemen hemen, herkesin karşılaştığı sorunlardan birisidir. Ayak mantarı; ayakta oluşan yaralar ve sürekli kaşıntı ile kişileri rahatsız eden bir deri rahatsızlığıdır.Ayak mantarı; kişiden kişiye bulaşabilir rahatsızlıktır.

Ayak mantarı; kişilerin hayatını olumsuz derecede etkilemektedir. Ayak mantarı sorunu yaşayan kişiler genellikler ayak mantarı nasıl geçer? ayak mantarı tedavisi nasıldır? Sorularıdır. Ayak mantarını evde de zaman zaman, tedavi edilebilir durumdadır.  Evde ayak mantarının sirke ile tedavisi nasıl olur?  Ayak mantarında baş gösteren belirtiler şunlardır: ayak bölgesinde aşırı kaşıntı, aşırı terleme, ayakta koku, gibi belirtiler vardır. Eğer; ayak mantarı doğru zamanda ve doğru bir şekilde tedavi edilmezse ayak için kötü sonuçlara yol açabilir.

ÖNEMLİ: Bu yazı sadece bilgi amaçlıdır. Hiç bir şekilde tedavi, tanı ve veya tavsiye amaçlı değildir. Sağlık problemlerinizde lütfen önce bir doktora başvurunuz.

Ayak Mantarı Alternatif Tedavi Yöntemleri

Ayak Mantarının Elma Sirke ile Tedavisi:

Evde yapabileceğiniz doğal yöntemler arasında olan elma sirkesi ile tedavisi mümkündür.  Sağlık anlamında, birçok şeye faydası olan elma sirkesi, ayak mantarına da çok iyi gelmektedir. Bunu düzenli olarak uyguladığınız zaman faydasını göreceksiniz.  Bir kova su içerisine 2-3 su bardağı sirkeyi dökerek, ayaklarınızı içerisinde 1 saat boyunca bekletin.  Bu esnada, suyun soğuk olmasına dikkat edin. Çünkü; mantarlı bölge, sıcak ortamları sever. Aksi takdirde, mantarın artmasına sebebiyet verebilir. Bu işlemi her gün uygulamanız gerekmektedir. Bekleme süresi geçtikten sonra, size özel olan ve kuru bir havluyla ayaklarınızı, kurulamanız gerekir. Zamanla yara hissiyatının azaldığını fark edeceksiniz. Eğer ayağınızda çok yara varsa, ilk zamanlar yanma hissiyatı normaldir.

Aynısefa ile Ayak Mantarı Tedavisi:

Aynısefa bir bitkidir. Bu bitkiyi, kaynatarak geniş bir kaba koymanız gerekmektedir. Suyun ılımasını bekledikten sonra ayaklarınızı bu kovanın içinde 15-20 dakika bekletmelisiniz. Ayaklar masaj yapılarak kuru bir havluyla kurutulması gerekir. Eğer kurutulmazsa, tedavi işlemi yanlış yapılmış olur. Aynısefa işlemi 15 gün boyunca düzenli olarak yaptığınızda ayağınızda oluşan farklıları hissedeceksiniz. Aynı sefa bitkisel ürününün, aynı zamanda kremleri de bulunmaktadır. Markasına göre, tercih ettiğiniz bir ürünü de kullanabilirsiniz.

Bahsetmiş olduğumuz bu yöntemler, öneri niteliğindedir. Her cilt tipine uyumluluk göstermeyebilir. Doktorunuza görünmeden herhangi bir tedavi işlemine başlamamanızda fayda vardır. Aksi takdirde istenmeyen ve uzun süren tedaviler ile karşılaşabilirsiniz.

Özellikle bağışıklık sisteminin düştüğü dönemlerde, mantar hastalığı daha çok ortaya çıkmaktadır. Ayrıca yaz döneminde; giyilen spor ayakkabılar ve çoraplar ayağı terlettiği için, hastalığın daha da artmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu süreçte açık ayakkabılar giymeli ve ayak hijyenine dikkat etmek gerekir. Özellikle, ayakkabı çıkardıktan sonra, ayakların yıkanması ve kurulanması en önemli kurallar arasındadır. Bir deri hastalığı, olarak dinlen ayak mantarı tedavisi olabilen bir hastalıktır. Ama bu süreçte sabretmekte fayda vardır. Ayak mantarının, bir benzeri olan tırnak mantarıdır. Tırnak mantarı da tırnakların sararması, kuruması, sertleşmesi halidir. Tırnak mantarı kişilerin hayatını olumsuz şekilde etkileyebilmektedir.

Mantar oluşmasını en belirgin sebepleri:

  • Ayakların çok terlemesi ,
  • Ayakkabıların dar ve sağlıksız,
  • Hijyen ortamı olmayan havuzlar,
  • Temiz olmayan spor salonları,

Özellikle kadınlar için oldukça zor bir durumdur. Bu rahatsızlığı olan kişiler, yaz aylarında açık ayakkabı giymek istemezler. Ayak mantarına herkes yakalanabilir. Ama daha önce yakalanmış olanların, derisi hassas olan kişilerin yakalanma ihtimali daha yüksektir. Özellikle, yaz mevsiminde yakalanma riski daha fazladır.

O halde Yaz mevsiminde mantarından korunmak için neler yapmalıyız?

Uzun sürede ve dar ayakkabılar giyilmemesi gerekir

Halka açık havuzlar ve spor salonları kullanılmaması gerekir (kullanılıyorsa, dikkat edilmesi gerekir.)

Gittiğiniz güzellik merkezlerinde, pedikür yapılırken kullanılan ürünün size özel olması önemlidir. Bu yüzden kendi ürünlerinizle gitmenizde fayda var.

Ayak mantarı belirtileri nelerdir?

Özellikle, tırnak mantarında sarımsı renk olur. Sürekli ayakta kaşınma, yanma, sızlama ve yara halinde olur. Yaraların kaşınmaması gerekir. Zamanla bu yaralar kabuklanmaya gider. Belli bir zaman sonra bu durum kişiyi çok rahatsız eder.

Evde yapabileceğiniz yöntemlerin dışında mantar hastalığı ciddi bir rahatsızlıktır. Çünkü; bazen evde klasik yöntemlerde geçemeyecek kadar ağrılı olabilir. Bu sürecin fazla uzamadan, bir doktora, başvurmanız ve verdiği kremleri, ilaçları kullanmanız gerekir. Zaman zaman, ağızdan ilaç da verildiği de görülmüştür.

Bu durumu size bir örnekle açıklamak istiyoruz. Bir zamanlar ayağımda ve ayak tırnağımda bir mantar rahatsızlığı olmuştu. Bu sebepten dolayı, doktora gittiğimde bana öncelikle kan alınması, gerektiğini söylemişti Evet, yanlış duymadınız! Tam olarak ona göre ilaç yazımı yapıldığını ve kan alımı olmasının sebebi de vücudun neye uyumlu neye uyumsuz olduğundan dolayı…  Doktor kontrolü altında, ilaçlar yazılmaktadır. Yine, başka bir tanıdığımda da aynı durum vardı. Doktora gittiği zaman, daha farklı bir yöntem uygulanmış ve farklı ilaç yazılmıştı. Bu yüzden mantar durumlarında evdeki yöntemlerden ziyade doktora gitmemiz de fayda vardır. Sonuç olarak; bende mantar vardı, bu ilacı kullandım al sende kullan demekle olmuyor 😊 doktora gitmek şart!

Ayak mantarı, ilaçla tedavi edilebilen yöntemdir. Erken tedavi ile başlanırsa, güzel sonuçlar alınabilir. Ama bu süreçte, hastanın dikkat etmesi gereken doktorun verdiği merhemleri ve ilaçları düzenli olarak kullanılması gerektiğidir. Hatta saatlerine dikkat edilmesi lazım. İlaçlar bittikten sonra, doktor kontrolüne gidilmesi gerekir. Çünkü, yaralar değiştikçe kremler de değişecektir. Kişinin hastalığına ve vücut metabolizmasına bağlı olarak 1-2 içerisinde geçebilen bir durumdur. Ayak mantarı geçtikten sonra, belirtilen kurallara uyarsanız, daha güzel sonuçlar alabileceğinize emin olabilirsiniz.

Sağlığımız bizim için en önemli! Ayakta oluşan bir yara bile hayattaki işlerimizi aksatmamıza sebebiyet verebiliyor. Bunu korumak da bize bağlı. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Umarız hiç bu sorunlarla karşılaşmazsınız.

Benzer Yazılar

Yorumunu Bırakır mısın?