Home Sağlık ve Bakım Coronadan Psikolojinizi Korumak için 12 Adım

Coronadan Psikolojinizi Korumak için 12 Adım

yazar Ender Çene
psikolojini koruyun.

Bugünlerde her yerde corona haberleri hayatımızı etkiliyor. Ailemiz için endişeliyiz. Büyüklerimiz için endişeliyiz. Çocuklarımız için endişeliyiz. Kısaca ortalıkta bir panik havası var. Peki bu durumdan psikolojimiz nasıl etkileniyor. Psikolojimizi korumak bu dönemde virüsten korunmak kadar önemlidir. Psikolojinizi bu yoğun stresten korumanın yollarını sizin için yazdım.

Özetlersek.

 1. Gündem takibini azaltın
 2. Hayatın gerçeğini kabul edin
 3. Pozitif olmaya özen gösterin
 4. Gülecek şeyler izleyin
 5. Ölüm gerçeğini kabul edin
 6. Değiştiremeyeceğiniz şeyleri kabul edin.
 7. Risk grubunda olmanız bir şey değiştirmez
 8. Evde Kal
 9. Güzel günler gelecek
 10. Gerekli önlemler aldıysan endişeyi azalt
 11. Olumlama Yap
 12. Meditasyon yap

12 adımda Psikolojinizi Koruyun.

1- Gündem takibini azaltın.

Televizyonu açtığınızda veya sosyal medyaya girdiğinizde pek çok haber görüyorsunuz. Bu dönemde whatsapp’tan bile haber geliyor. Peki bunlar ne kadar sağlıklı. Çoğu grup ve sayfa dikkat çekmek için abartılı paylaşımlar yapabiliyor. Ayrıca medya’da bu tarz haberlere izin verebiliyor. Gündem takibini azaltın. Konu ile ne kadar çok haberlere maruz kalırsanız o kadar çok psikolojinizi negatif yönde etkilersiniz.

2- Hayatın gerçeği olarak kabul edin.

Bu virüsler yeni bir şey değil ve salgınlarda öyle. İnsanlar bu virüsler ile hayat döngüsü içinde hep mücadele etti. Şu anda salgınlara karşı daha hazırlıklı ve güçlüyüz. Kısaca hayatımızın bir gerçeği hastalık. Bizi paniğe sürükleyecek her durumun başında gerçekleri kabul etmemek var.

3- Pozitif Olmaya Özen Gösterin.

Düşüncelerimizde sorumsuz davranamayız. Zihnimizi pozitife yönlendirmek için negatif düşünceleri temizlememiz önemlidir. Pozitif düşünmek ve sağlıklı yapar. Unutmayın panik yapmak bağışıklık sisteminizi zayıflatır.

4- Gülecek şeyler izleyin.

Komedi filmleri bunların başında geliyor. Ayrıca tamamen eğlenceye odaklanmış sosyal medya platformları ve sayfaları takip edin. Gülmek size iyi gelecektir.

5- Ölüm gerçeğini kabullenin.

Kimsenin kesin bir tarihi veya bilgisi yok. Ölümü yaşayacağız. Bunu hayatın bir gerçeği olarak kabul etmeliyiz.

6- Değiştiremeyeceğin şeyleri kabul etmeyi öğrenmelisin.

Hayat mücadele süreci içinde gerçekleşiyor. Ama çoğu zaman bir şeyi atlıyoruz. Değiştiremeyeceğimiz bazı olaylar var. Bunların başında ise bu tarz virüs olayları geliyor. Kabullenmek zorundayız. Bu durumu ne kadar çabuk kabullenirsek o kadar hızlı değişim yaşar ve psikolojimizi normale çeviririz.

7- Risk Grubunda Olmanız Bir Şey Değiştirmez.

Eğer hayatınızda bu deneyimi yaşayacaksanız yapılacak tek şey akışa bırakmaktır. Risk grubunda olan ve bu hastalığı atlatan binlerce insan var. Çinde 112 yaşında bir kadın bu hastalığı atlattı. Onun için mücadele edin. Korkuya değil cesarete yer verin.

8- Evde Kal

Zorunlu değilsen evde kal dışarı çıkma bu seni huzurlu hissettirecektir. Ayrıca korkuyla dışarı çıkma. Huzurlu hissettiğin müddetçe kendini iyi hissedersin.

9- Güzel Günler Gelecek.

Şu haberi dinlediğimiz günler gelecek. Korona virüs dünyadan tamamen silindi. Salgın bitti. Bu gerçek hiç bir salgın insandan ve bilimden güçlü değil.

10- Gerekli Önlemleri Aldıysan Endişeni Azalt.

Eğer bu virüsle ilgili yapılması gereken her şeyi yapıyorsan endişelerini azalt ve psikolojini farklı noktalara çek artık. Çünkü olay tamamen senin elinde değil. Sen yapabileceklerini yap ve gerisini Allah’a havale et.

11- Olumlama Yap.

Olumlamalar hayatımızı çok iyi bir noktaya çekebilir. Olumlama bilinçaltınızı temizler ve size olumlu bir enerji katar.

[su_box title=”Olumlama Yapın ve Hayatınızı Değiştirin!” box_color=”#b90b92″ radius=”6″]Mucizevi olumlamalar; hayatınızı değiştirecek güçte ve enerjidedir. Harika olumlama cümleleri size pozitif etkide bulunur. Pozitif olmak için olumlu düşünmek ve o şekilde yaşamak çok önemlidir. Olumlama nasıl yapılır?[/su_box]

12- Meditasyon Yap.

Meditasyon yapmak gerçekten çok kolaydır. Yapmanız gereken bilincinizi nefes alışverişinize yönlendirmeniz önemlidir. Kısaca on dakika sakin bir yerde gözlerinizi kapatın ve bilincinizi nefes alıp vermeye odaklayın. Her nefes alışverişinizi takip edin.

[su_box title=”Corona virüs nedir? Nasıl Korunulur?” box_color=”#b90b92″ radius=”6″]Salgınla ilgili yapabileceğiniz şeyler neler. Korona virüs ile ilgili yazımızı okuyun. Corona virüsü okuyun.[/su_box]

Benzer Yazılar

Yorumunu Bırakır mısın?