Home Kadına Özel Saçı doğal açma, Evde Saç Bakımı

Saçı doğal açma, Evde Saç Bakımı

yazar Ender Çene

Saçı doğal açma işlemi çok zor değildir. Yaz mevsiminde genellikle bayanlar saçlarını daha açık tonlarda görmek isterler. Bunu isterken saçlarını yıpratmadan ve doğal yöntemlerle yapmayı istediğinizi biliyoruz. Saçlarınız doğal yöntemlerle açmak ve daha canlı görünmesini sağlamanız için size birkaç ipucu verelim.

Evde Saç Bakımı

Papatya suyuyla saç açma
Saçlarınıza hiçbir şekilde zarar vermeyen bir yöntemdir. Doğal bir yöntem demişken sürekli uygulamamanızda da fayda vardır. Bunu uyguladıktan sonra kesinlikle bir bakım maskesi yapmanız gerekir.(saçlarınızın kurumaması için, eğer bu maske uygularsanız saçlarınız daha parlak olacaktır) Papatya suyuyla saç açma işlemini saçına daha önce boya işlemi yaptırmamış kişiler uygulayabilir. (Boya yaptıranlar da kullanabilir. Ama en etkili sonucu doğal saça sahip olanlar alacaktır) Saçınız ıslakken papatya suyu sürerek güneşe çıkmanız yeterli olacaktır. Güneşte bekle süreniz 1 saat ile 2 saat arasında olabilir. Bu durumu haftada 2-3 kez yaptığınıza saçınızdaki renk açılımını fark edeceksiniz. Bu işlemi genellikle saçı kestane renginde olanlar sarıya yakın olanlar yaptığı zaman daha etkili sonuç alacaktır. Saçları siyah olanlar için çok etkili bir sonuç olduğu söylenemez. Üzülmeyin sizler için de başka yöntemlerimiz bulunmaktadır.

Papatya suyunu nereden bulabilirim ? papatya suyunu aktarlarda bulabilirsiniz. Aynı zamanda evde yaptığımız yöntemlerle de bu sonucu elde etmeniz mümkündür. Doğadan toplamış olduğunuz papatyaları içinde su dolu derin bir tencerede kaynatarak saçlarınıza uygulayabilirsiniz. (Soğumasını beklemelisiniz).Bunun yanı sıra papatya suyunu da kozmetik firmalarında bulabilirsiniz.
Saç açıcı sprey ile saç açma işlemi
Bu işlem birazcık kimyasal olsa da saçlarda oldukça fazla bir etkisi bulunmaktadır. Bu tür ürünleri Kozmetik firmalarında ve kuaförlerde bulabilirsiniz.
Ürünlerin kullanım talimatları ürün üzerinde yazacaktır. Ama size naçizane tavsiyemiz, bu ürünleri sıklıkla kullanmamanız gerektiğidir. Çünkü; saçlarınıza ciddi zararlar verebilirsiniz. Bu ürünü uyguladıktan sonra saçınızı muhakkak bakım maskeleri kullanmanızda fayda vardır.
Saç açıcı boyalar kimyasal üründür. Siyah saça sahip olanlar da bu ürünü kullanabilir. Saçlarınız simsiyah olsa bile bir iki işlemli saçınızı sarı hale getirebilirsiniz. Bu işlem için de ürün üzerinde kullanma talimatları yazacaktır. Saçınızda bekletme süresi, nasıl uygulanacağı, gibi… Ayrıca ürün içerisinde bulunan saç bakım maskesini uygulamanız gerekir.
Ben bu işlemlerle uğraşamam diyenler için ise kuaförlerin yolunu tutması gerektiğini söyleyebiliriz.  Kuaföre, saçlarınıza ombre işlemi veya saç açma işlemi yaptırmak istediğini söyleyerek bu işlemi kolaylıkla yaptırabilirsiniz.
Saç maskeleri nasıl olmalıdır?
Bayanlar için en önemli şeylerden birisi de saçlarıdır. Saçları ne kadar güzel olursa onlar için o kadar kendine güvenleri fazla olur. Saçlarınızın doğallığı ve parlaklığı yüzünüzü değiştiren bir yapısı vardır. Saçlarınız kimyasal maddelerden ve elektronik aletlerden yıpranmış olabilir. (Maşa, tost makinası, düzleştirici)
Bununla ilgili evde yapabileceğiniz ufak maskelerden bahsedelim. Saçınıza çok iyi gelecek şeylerden birisi de badem yağıdır. Saçlarınızı özellikle temizken uygulamanız gereken bu yağı baştan uca doğru badem yağı sürerek masaj yapabilirsiniz. Bu işlemi saçınız ıslakken yapmanız daha sağlıklı sonuçlar verecektir. Badem yağı saçınızda 30-40 dakika beklettikten sonra saç kremi ile uygulamalısınız.

Saçı dökülenler için önerimiz dökülmeye iyi gelecek bitkisel yağlardır. Bu yağları aktarcılardan bulabilirsiniz. Belli bir marka vermek doğru olmaz. Saçınıza uyum sağlayacak en doğru markayı bulduktan sonra bu işlemi uygulayabilirsiniz. Bu ürünün çok keskin bir kokusu vardır. Zaman zaman kişiyi rahatsız edebilir Bu yüzden şampuanlarının içine ilave ederek kullandığınız zaman saçınıza daha fazla etki sağlayacaktır.
Saçlarınızla ilgili yaptığınız doğrular ve yanlışlar
• Saç şampuanızı 6 ayda bir değiştirmeniz gerekmektedir. Çünkü saçınızı saç şampuanı belli bir düzene alıştığı zaman yenilenmeyi durduran bir etkiye sahiptir. Bu yüzden 6 ayda bir şampuan değiştirmenize fayda var.
• Kullandığınız şampuan ve krem aynı marka olmalıdır. Hatta bu ürünlerin şampuan, krem, saç bakım maskesi, saç bakım spreyi, olarak satılan takım halinde ürünler vardır. Bu ürünler bu şekilde anında tanıtan sağlık sonuçlar alacaksınız.
• Saçınıza uyum sağlayan en uygun şampuanı bulmanız gerekir. Şampuan üzerindeki talimatları dikkat etmemiz gerekir. Örneğin; şampuan kutusu üzerinde kuru saçlar için yazıyorsa ve saçlarınız kuruysa, siz bu şampuanı almalısınız. Eğer Saçınız boyalı ise boyalı saçlar için şampuan almalısınız.
• Saçlarınızı kuruyken taramamanız gerekir. Bu saçlarınızı yıpratır ve kırılmasına sebebiyet verir. Islak bir tarakla saçlarınızı tarayabilirsiniz. Bunun için saç açıcı spreyler de bulunmaktadır. Bu ürünlerden de kullanarak daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.
Saç kestirmek bazı bayanlar için kabus gibi bir durumdur. Özellikle uzun saçlı kızlar bu durumu çok iyi bilirler ve saçlarını kestirmeyi çok fazla istemezler. Ama bu kesinlikle yanlış bir durumdur. Bunu da bildiğinizi ve kestirmek istemediğinizi de biliyoruz.
Saçlarınızda sizinle birlikte yaşayan bir şeydir. Onlara ne kadar iyi bakarsınız o kadar sağlıklı ve bakımlı olur. Bu yüzden saçlarınızı iki üç ayda bir kestirmeniz gerekir. Bu saçınızın yapısına bağlı olarak değişebilir. Kimi saçlar ayda bir kesilirken kimi saçlar altı ayda bir kesilir. Bu tamamen kişinin bakımına bağlıdır. Saçlarınız kestirmediğiniz sürece uzaması

durur, dökülmeler artar ve saçlarınız da inanılmaz bir dolaşma meydana gelir. Bu da zaman zaman kişiyi rahatsız eder ve üzer.
Kadınlar için mutluluğun formülü güzellikleridir. Güzelliklerine güzellik katan şeylerden birisi de saçlarıdır. Saçlar ne kadar güzel ve bakımlı ise kendilerini o kadar güvende hissederler.
Saçlarınızın güzelliği bakımında, bakımın güzelliği sizde saklıdır. Daima güzelliklerle ve sağlıkla kalmamız dileğiyle…

Benzer Yazılar

Yorumunu Bırakır mısın?