Home Sağlık ve Bakım Migren Nedir?[Migren Belirtileri Nelerdir?]

Migren Nedir?[Migren Belirtileri Nelerdir?]

yazar Ender Çene
migren-nedir

Migren nedir? Dersek migren; şiddetli ağrılarla, gelen bir rahatsızlıktır. Migren belirtileri; arasında,  kişilerin hayatını olumsuz derecede etkilemesidir.

Migrenin belirtileri nelerdir?

Migren belirtileri için, en başta gelen etkenler; stres ve sıkıntı kaynaklı olabilmektedir. Migren ağrılarında, şiddetli bir ağrı baş gösterir. Ağrı, genellikle başın sol ve sağ kısmında, gözlerde ve boyun bölgesinde olmaktadır. Ağrı esnasında ışığa ve kokuya aşırı derece de hassasiyet vardır. Migren krizlerinde, mide bulantısı, belirtilerin baş göstergesidir.  Migren neden olur?  Diye soracak olursanız kişilerin yaşamımdaki stres ve sıkıntıya bağlı olur. Bunun yanı sıra kalıtsal sebepleri de bulunmaktadır.

Bu süreç içerisinde kişiler belli migren ilaçları kullanır. Ama belli süre sonra kullandığı ilaç vücutta bağışıklık etkisi yaratarak, belli zaman sonra ağrıların geçmemesine neden olur.  Bu süreçte de sürekli yeni bir ilaç arayışı içine girerler. Kişiler bu ilaçları bilinçsizce kullanmamalı ve bir doktora danışılması gerekir. Gerekiyorsa migren tedavisi görebilir.

Migrenin, kalıtsal durumlarından da kaynaklanabildiğinden bahsetmiştik. Eğer, annenizde migren varsa, sizde migren olma olasılığı %40 ihtimaldir. Hem anne, hem babanızda migren varsa, sizde de migren olma ihtimali yüzde %75’tir. Migren kalıtsal bir rahatsızlıktır. Bu yüzden, kişilerin normal yaşam faaliyetlerini durağan noktaya getirebilir. Migren ağrıları, ataklar halindedir. Bu ataklar 4 saat ile 72 saat arasında sürebilmektedir. Migren ağrısının, birçok sebebi olabilir. Kişilerin boyun bölgelerine rüzgar almaları veya yedikleri bazı gıdalar migreni etkileyebilmektedir. Çoğu zaman da ani hava değişiminden kaynaklı olabilmektedir. Migren ağrısını arttıran başlıca şeyler: Örneğin; günlük su tüketimi, çok önemlidir. Su az tüketildiği zaman baş ağrısına sebebiyet verir. Aynı gün içerisinde yemek yememek, ve size zarar verecek gıdalar tüketmek de migreni tetikleyen şeyler arasındadır.

Migrene ağrısını azaltacak 10 Etkin yöntem:

  • Her gün en az 2 litre su içmek
  • Çok fazla şekerli ve baharatlı gıdalar tüketmemek
  • Düzenli uyku ( günlük en az 8 saat)
  • Düzenli spor

 Düzenli hayat sağlığın göstergesidir diyebiliriz

Baş ağrısı ve migren birbirine çok benzerler. İkisinin arasındaki en önemli fark, migrende mide bulantısı ve ışığa karşı hassasiyet vardır. Baş ağrısında, sadece kişiyi rahatsız eden bir ağrı vardır. Baş ağrısı hafif semptomlarla geçen bir ağrı şeklindedir. Günlük yaşantımızı da sürdürebilecek şeklindedir.

Migrenin en önemli semptomlarına gelecek olursak,  ağrının zonklama şeklinde olması ve bir süreklilik içerisinde olmasıdır. Etraftaki ışık ve sesler ciddi şekilde rahatsızlık verir. Ayrıca etraftaki kokulardan rahatsız olma durumu da migrenin baş göstergesidir. Gözlerin bulanık görmesi ve vücutta bazı bölgelerde uyuşma hissedilmesi gayet normaldir. Hatta ağrının ileri belirtilerinde de bulantı ve kusma görülebilmektedir.

 Migren için evde yapılabilecek yöntemler

Migren ağrıları, için evde basit çaplı yöntemler bulunmaktadır. Ama bu yöntemler,  kesinlikle kalıcı çözümler değillerdir.  Öncelikle Ilık bir duş alınmalı sonrasında, doktorunu tarafından verilen ilaçlar kullanılmalıdır. Baş ve boyun bölgesine kısa, masajlar yapılmalıdır. Masaj için, vikis kullanılabilir. Bu jel, yeteri kadar sürüldükten sonra, sıcak bir havlu ile ağrılı bölgeye sararak ve kapatarak bir süre bekletilmelidir. Bu süreçte karanlık odada uyumak daha etkili sonuç verecektir.  Zaten kişi istese de aydınlık bir ortamda uyuyamayacaktır.

Çok ileri derecede ağrı yaşayan kişiler zaten hastaneye giderek bunun için bir tedavi almaktadır. Bu süreç içerisinde, doktora danışmadan bir iğne veya ilaç isteğinde bulunmaması çok önemlidir. Çünkü kişileri olumsuz dedi de etkileyebilir.

 

Migren nasıl geçer?

Bu soru kişiler tarafından çok sorulan ve merak edilen konulardan birisidir.

  • Bu süreçte eğer Doktorunuz bir ilaç verdiyse, bu ilacı kullanmanız ve çok ağır olmayacak yemekler tüketmeniz gerekmektedir.
  • Sessiz bir ortamda dinlenmeniz gerekmektedir.

Bu süreç sıkıntılı ve uzun bir süreç olabilir. Bazıları için bu süreç, 24 saat bazen de 72 saate kadar uzayabilmektedir.

  • Yeteri kadar dinlenildiği zaman bu süreci kolaylıkla atlatacağınıza emin olabilirsiniz.

 

Bu süreçte size önerimiz bilmediğiniz ilaçları kullanmamanız gerekir.  Aksi takdirde, yanlış sonuçlar verebilir. Hastalık, için daha sağlıklı çözümler sunabilmek adına bu süreçte bir nöroloji uzmanından destek almakta fayda var. Kişinin bünyesine uygun ilaçlar verebilmek için, tümör çekimi yapılabilir. Bu sayede daha doğru çözümler sunulur. Migren ağrısı, başladığı zaman kişi ne yapacağını bilemez. Bu süreçte bir ilacınız yoksa migren için evde yapılabilecek doğal çözümleri bulunmaktadır.

Papatya çayı ve melisa çayı: Kişiyi sakinleştirmek ve kasları gevşetmek için doğal bir bitki çayıdır.  Geçirdiği zaman ağrının hafiflemesinde yardımcı olur.

Limon suyu: Baş ağrısı için etkili çözüm yollarındandır. Ağrı esnasında, yarım limon veya limon suyu içerek ağrıyı en aza indirebilirsiniz. Ama limon yerken, bunu da çok abartmamakta fayda vardır Tansiyona bir etkisi olabilir.

Genel olarak diğer besinlere örnek verecek olursak;  ağrının geçmesinde en etkili besinler, sebzelerdir. Tüketildiği zaman, ağrı daha aza indirilmiş olacaktır. Bu süreçte, özellikle yeşil sebzeler olmakla birlikte; pırasa, marul, ıspanak, gibi sebzeler migreni azaltma fayda sağlar. Baharatlar için ise, acı biber, zencefil ve tarçın başta gelmektedir. Belki size tuhaf gelecek ama kuruyemişte çok etkili bir çözümdür. Badem, fındık, yer fıstığı ve ceviz migren ağrısını azaltır.

 

Benzer Yazılar

Yorumunu Bırakır mısın?