Home Kişisel Gelişim Motivasyonu Arttırmanın Yolları [2020]

Motivasyonu Arttırmanın Yolları [2020]

yazar Ender Çene
motişvasyonu arttirmanin yollari

Motivasyonu arttırma yolları nelerdir? Motivasyonunuzu, arttırmanın en etkili yolu inanmaktır. Başarı nedir? diye sorsak herkes kendi hayatında kazandığı başarılardan bahsedeceğine eminiz. Başarı, motivasyonun kendisidir. Covid-19 salgını ile mücadele ettiğimiz şu dönemlerde, evde kalmaya devam ediyoruz. Evde kaldığımız bu dönemde çoğunluk olarak sıkılmış durumda… Bu salgın sebebiyle, hepimizin hayatı bir monotonluğa büründü. Çoğumuz evden çalışırken çoğumuz iş hayatına da bir süre ara vermiş durumda. Bu durum ne yazık ki çoğumuzun psikolojisini, olumsuz derecede etkilemektedir. Ama bu süreçte önemli olan, durağan bir yaşamdan ziyade etkili ve fayda sağlayacak şeyler yapılması gerekir.  Bu sayede motivasyonunuz artacak ve etkili işler çıkartacaksınızdır. Motivasyon nedir? Bireylerin davranışlarına içgüdüsel olarak daha güçlü ve daha sağlıklı kararlar vererek yansıtma işlemidir. Motivasyon düşüklüğü yaşayan kişiler zamanla yaşadıkları durumdan pes etme aşamasına gelebilirler. Bu durumların yaşanmaması adına belli kurallara dikkat etmek gerekir.

Motivasyonda 3 Ana kural vardır:

  • Hareket etme
  • Süreklilik
  • Çaba sarf etme

Bu üç ana kuralı uygularsanız, amaçlarınıza ve hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz.

Motivasyonu yüksek insan daima hedeflerinin baş rolündedir!

Diyelim ki;  home office çalışan birisiniz. İşlerinizi evde yürütüyorsunuz. Bu süreçte vakti kullanmayı iyi değerlendirmeniz gerekir. Örneğin; öğlen 12’de kalkıp, gece 12’ye kadar çalışmanız çok doğru bir davranış değildir. Bu durum hem sizi çok yoracak, hem de çok verimli bir çalışma olmayacaktır. Mesai saatinizden fazla çalışmanız da cabası tabi… 😊 Ama her gün belli bir saatte kalkıp belli bir saatte işlerinizi bitirirsiniz daha güzel ve kusursuz işler çıkacaktır. Bu sayede, sizi de motive edecektir

[su_box title=”Kendinle Barışmak için Yapman Gereken 10 Şey” box_color=”#b90b92″ radius=”6″]Ben küs değilim ki diyorsun değil mi? Kendinle barışmak için hiç bir neden yok o halde. Yanılıyorsun gayette küssün kendinle kendini suçlamıyorsun belki. Kendinle barışmak için 10 yol linkte[/su_box]

Aslı motivasyonun kendisi sizsinizdir…

  • Kitap okumak insanın daha verimli olmasını sağlar. Kitaplar, günlük hayatınızda sizi mutlu edebilecek en iyi dosttur.
  • Ayrıca puzzle yapmak kişilerin psikolojisini olumlu yönde etkileyerek, kişilerin hayatına olumlu bir etkisi vardır.

Motivasyon düşüklüğü yaşayan kişiler, mutsuz ve başarısız olurlar. Bu durumda kişileri, işlerinden soğumaya ve mutsuzluğa sürükler.

Yedi kez düş, sekiz kez ayağa kalk”. (Japon atasözü)

Motivasyon düşüklüğü yaşayan kişiler, mutsuz ve başarısız olurlar. Bu durumda kişileri, işlerinden soğumaya ve mutsuzluğa sürükler. Motivasyon sürecinde, iş hayatında ve okul hayatında farklı çalışmalar vardır. Öğrenciler için motivasyon önemli bir süreçtir. Motivasyon sağlayarak daha verimli ve daha başarılı olabilirler ama bunun için yapılması gereken bazı şeyler vardır:

Motivasyon artırma yöntemleri

Motıvasyon arttırma yöntemleri doğru bir şekilde uygulanırsa, kişiler daha başarı olabilirler. Öncelikle planlı bir şekilde ders çalışılması gerekir. Planlı çalışmak demek, kişilerde daha istekli ve verimli çalışma bütünüdür. Bu süreçte arkadaşlık seçimlerini doğru bir şekilde yapılmalıdır. Arkadaşlar kişiyi olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Hayatımız sürekli bir koşuşturma ve çalışma içerisindedir. Öğrenciler için sürekli, çalışmak belli bir zaman sonra başarısızlığa da sürükleyebilir. Çünkü; plansız ve ara vermeden çalışmak, belli bir zaman sonra derslerden soğumaya sebebiyet verecektir. Bu durumda ne yazık ki kişileri başarısızlığa, sürükleyecektir.  Bu yüzden planlı ve düzenli bir şekilde çalışmakta fayda vardır. Bu süreçte çalışma ortamı da çok önemlidir. Örneğin; dağınık bir ortamda çalışmak kişileri olumsuz derecede etkileyebilmektedir. Masanızın üzeri ne kadar düzenli olursa, o kadar düzenli ve başarılı bir çalışma olacaktır. Odanızın Güneş alması da çok önemlidir. Güneş, kişilere motivasyon verecek etkiye sahiptir. Çalışma sırasında, masanızın önü cama bakmalıdır. Bu durum motivasyonunuzu arttıracaktır. Kişilerde genellikle başarısızlık yaşadıklarında, ya da mutsuz oldukları dönemlerde, motivasyon düşüklüğü yaşamaktadırlar. Ama bu durumlar kişilerin hayatını etkilememesi gerekir Sizleri motivasyonla ilgili motivasyonunuzu arttıracak bazı sözler paylaşalım:

 

  • “Başarının basit bir formülü vardır: elinizden geleni yapın, insanların hoşun gidebilir bu”. (Sam Ewing)
  • Güçlükler aşılacak şeylerdir ne de olsa”. (Sir Ernest Henry Shackleton)
  • “Zevk ve eylem saatleri kısaltır”. (William Shakespeare)
  • “Başarısızlık, ondan ders çıkardığımız takdirde başarıdır”. (Malcolm Forbes)

[su_box title=”Olumlama Yapmak” box_color=”#b90b92″ radius=”6″]Olumlamalar pozitif yönde hayatımızı etkiler. Bilinçaltı ve düşünce gücü için pozitif olumlamalar paylaşmak istiyorum. Özellikle bu dönemde çok fazla ihtiyacımız var. Olumlamalar linkte[/su_box]

Bu hayatta her zaman başarılı olunmayabilir. Zaman zaman, başarısızlıklar da yaşanabilir. Bu durumla karşılaşıldığı zaman, kişilerin hayatını olumsuz etkilememesi gerekir. Başarısızlık yaşayan kişilerin, pes etmemeleri gerekir. Aksine, bu durumdan ders çıkarması gerekir. Yaşadığı olumsuzluklardan ders çıkarmayan kişilerin, tekrar başarısızlıkla karşılaşabilir.

Her bir başarısızlık kişiye bir derstir, eğer kişiler yaşadıkları başarısızlık ve olumsuzluktan bir ders alırsa, daha başarılı, daha ileriye dönük işler çıkartabilir. Motivasyon, hayatımızın her noktasında olması gerekir. Çalışmaları, düzenli bir şekilde yapmanın yanı sıra sizi motive edecek farklı şeylere de yer vermeniz gerekmektedir. Örneğin; spor yapmak, araba kullanmak, yürüyüş yapmak, müzik dinlemek, belli etkinliklere katılmak, sinemaya gitmek, tiyatroya gitmek kişilerin hayatına olumlu etkileri olacaktır. Bu etkinlikleri haftada 1-2 kez yapmakta fayda vardır.

Hepimizin hayatında zorlu dönemler olmuştur. İş ve okul hayatının dışında normal yaşantımızda da bizi dibe sürükleyen, durumlar vardır. Ama, her yaşadığımız bir olaydan bir anlam çıkartıp, o olayları bir daha yaşamamak için ona göre davranmak, sizin içinde büyük bir tecrübe olacaktır.

 Tecrübeler hayatımızın garantisidir…

Tecrübelerimiz doğrultusunda, yaşamımızı devam ettirirsek, daha mutlu ve daha sağlıklı bireyler olabiliriz. Motivasyon, kişinin hayatını daha olumlu ve pozitif yapar. Son olarak söylemeliyiz ki: “her şeyin başı güvendir”. Kendinize güvenirseniz, bu hayatta başaramayacağınız hiçbir şey yoktur. Motivasyon düşüklüğü yaşayacağınız dönemler illaki olacaktır. Bu süreçte kendinizi telkin etmelisiniz. “Ben yapabilirim, bunu başaracağım, kaybetsem de pes etmeyeceğim” gibi cümleler kurarsanız daha mutlu ve daha başarılı olabileceğinizi emin olabilirsiniz. Mutlu bireyler Kendine güvenen ve kendinden emin bireylerden oluşmaktadır. “Güven demek, başarı demektir”. “Güven demek, sağlık demektir.” Aslında her şey Kendi içimizdedir. Kendinize ne kadar güvenirsiniz, o kadar başarılı o kadar sağlıklı ve o kadar ileriye dönük pozitif bir yaşama sahip olursunuz.

Hayatta, kararlarınızı doğru vermeniz ve motivasyon gücünüzün hiç düşmemesi dileğiyle…

Biz size güveniyoruz, siz de kendinize güvenin…

 

Benzer Yazılar

Yorumunu Bırakır mısın?