Home Kişisel Gelişim Kendinle Barışmak için Yapman Gereken 10 Şey

Kendinle Barışmak için Yapman Gereken 10 Şey

yazar Ender Çene
kendinle barışmak için

Ben küs değilim ki diyorsun değil mi? Kendinle barışmak için hiç bir neden yok o halde. Yanılıyorsun gayette küssün kendinle kendini suçlamıyorsun belki. Hatta kendi hakkında gayet olumlusun. Ama bu seni kandırmasın. Gerçek anlamda küs yaşıyorsun. Bunu çoğu zaman fark etmiyorsun.

“Her sorunu çözen tek bir şey olduğunu buldum; kendini sevmek.” Louise L. Hay

Neden Kendinle Küssün?

Kendinle Barışmak İçin Yapman Gereken 10 Şey

  1.  Geçmişini af edemiyorsun.
  2.  Öz saygını yitirmiş durumdasın.
  3.  Yaşadıklarınla barışık değilsin.
  4.  Ailenle barışık değilsin.
  5.  Kendini sevmekten uzaklaşmışsın.
  6.  Egonu kontrol etmeyi bilmiyorsun.
  7.  Huzurunu kaçıran şeyi bilmiyorsun.
  8.  Gelecek kaygıların ile baş edemiyorsunuz.
  9.  Umut duygusunu kaybettin.
  10.  Kendini iç dünyanı tanımıyorsun.

Kendini Sevmenin ve Barışmanın 10 Yolu.

1- Geçmişini Affet.

En büyük yanılgın geçmişinle yaşamaktır. Bu seni o kadar zorlayan bir durum yaratır ki kendinden nefrete yol açar. Bunu sen fark etmeyebilirsin. Ama altta yatan psikoloji bunu sana verir. İşlerinde başarılı olamaz veya hayattan tat alamazsın. Huzurlu hissedemezsin. Bu geçmişte yaşadığın problemlerle ilgilidir. Onlarla hala bağlantı kurman ile ilgilidir. Affetmek ve yoluna devam etmek çok önemlidir. Hayatı sevmek için bir sihirli değnek yok. Onu anlamak için bir öğretmen yok. En büyük hissiyat içinizde saklı. Bunun ilk adımı ise geçmişi affetmekten geliyor.

2- Öz Saygını Kazanmalısın.

Bir insanın kendine yapacağı en büyük kötülük kendine duyduğu saygıyı kaybetmesidir. İnsanlar bu yüzden sürekli olarak negatif bir durumda yaşarlar. Kendine saygı duymayan bir insanın kişiliği kötü bir şekilde etkilenir. Kendi ile barışık olmanın anahtarlarından biri kendine saygı duymaktır. Bu çok kolay bir adımdır. Çünkü tamamen sizin bakış açınızla ilgilidir. Siz kendinize bu saygıyı hak ettiğinizi söyleyin. Çünkü öyle… Bu hayatta yaşamak bile bir saygı vesilesidir.

3- Yaşadıklarınla Barışık Değilsin.

Aslında sadece yaşadıkların değil başına gelen şeylerle barışamıyorsun. Bu seni kötü etkiliyor. Barışmadığın için sürekli negatif oluyorsun. Bu büyük bir sorunu beraberinde getiriyor. Huzursuzluk hissediyorsun. Ama hayat iyisi ve kötüsü ile bizimle. Hastalık yaşadığımızda bundan dolayı kötü hissetmemiz normal. Ama hastalıklarımıza yaklaşımımız pozitif olursa daha iyi hissederiz. Kısaca yaşadıklarımızla barışmayı öğrenmeliyiz.

4- Ailenle Barışık Değilsin.

Ailen seni anlamadı veya sen onlara kendini ifade edemedin. Ama bu gerginlikten dolayı hep kendini suçlamış olabilirsin. Kendini suçlamak senin kendine karşı psikolojini bozuyor. Seni mutsuz ediyor. Ailenle yaşadıklarının suçlusu değilsin. Aileni mutlu etmek için kendinden ödün vermen seni hep kendine karşı suçlu hissettiriyor.

5- Kendini Sevmiyorsun.

Çoğu insan bunu fark etmiyor. Ama gerçekten biz kendimize düşmanız. Sevmiyoruz kendimizi ve bu yüzden çok fazla gerginlik yaşıyoruz. Özellikle yaşadığımız şeylerin tüm hatalarında suçluyoruz kendimizi. Kendini sevmek için her gün olumlama yapmanızı tavsiye ediyorum. Bilinçaltını pozitif bir şekilde yönlendirmenin en kolay yolu olumlama yapmaktır.

[su_box title=”Pozitif Olumlamalar” box_color=”#b90b92″ radius=”6″]Hayatınızı değiştirecek harika pozitif olumlamaları sizin için yazdık. Pozitif olumlamalar.[/su_box]

6- Egonu Kontrol Etmelisin.

O iç sesin değil veya senin yöneticin o sadece senin iç dünyandaki bir kavram. Onun seni yönetmesine izin vermemelisin. O seni korumaya veya iyi olmana çalışmıyor. O senin kendine düşman olmanı sağlıyor. Her hatanda kalbini kıran ve seni aşağılayan bir güç.

7- Huzurunu Kaçıran Şeyi Bilmiyorsun. 

Kendi duygularını tam olarak anlamıyorsun. Kendinle barışamamanın ana sebebi bu. Kendinle barışmayı öğrenmelisin. Kendini sevmenin en önemli yolu huzurunu korumaktır. Huzurunu kaçıran şeyleri bir not defterine yaz. Bunların çözümleri üzerinde düşünmelisin.

8- Gelecek Kaygılarını Yenmelisin.

Gelecek bir bilinmeyen ve hepimiz bu konuda gergin oluyoruz bazen. Özellikle önemli seçimlerde bu gerginliğimiz artıyor. Ama kaygılarımızın çoğu yersiz. Bunu ben demiyorum. Araştırmalar söylüyor. Gelecek kaygılarımızın %99 gerçekleşmiyor. Bu bizi yinede geriyor ne yazık ki. Çünkü farkına varmıyoruz. Gelecek diye bir şey yok. Gerçek her zaman anda yaşamaktır. Anın farkında olmaktır.

9- Umut Duygusunu Kaybetme.

Dünyadaki en güçlü duygu ne diye sorsanız umuttur derim. Çünkü umut bize hep iyi enerji verir. Olumlu düşünmemizi sağlar.

10- Kendi İç Dünyanı Tanımıyorsun.

Kendi iç dünyana yolculuğa başlamanın tam zamanı. Kendini dinlemek için harika bir yöntem öneriyorum. Farkındalık Meditasyonu mutlaka hayatına dahil etmen gereken bir aktivite. Yolculuğa başlamaya hazır mısın? Bana her şey hakkında soru sorabilirsin. Yorumlara yazman yeterlidir.

[su_box title=”Farkındalık Meditasyonu” box_color=”#b90b92″ radius=”6″]Daha önce sizin için yazdığımız bu konuyu mutlaka okuyun. Farkındalık Meditasyonu Nasıl Yapılır?[/su_box]

Benzer Yazılar

Yorumunu Bırakır mısın?