Home Kişisel Gelişim Neden Mutsuzum? Neden Mutlu Olamıyorum? Mutluluk için 10 Yol

Neden Mutsuzum? Neden Mutlu Olamıyorum? Mutluluk için 10 Yol

yazar Ender Çene
neden mutsuzum

Çoğu zaman bu soruyu soruyoruz artık. Neden mutsuzum ve neden mutlu olamıyorum? Cevap aslında çok basit ve cümlenin içinde saklı. Mutlu olmanın yolları nedir? Bu yolların hepsinin cevabını yazımızda vermek istiyorum. Duygularımızı kontrol edememenin bir sonucudur mutsuz olmak.

Peki mutsuzluk nasıl geçer. Bunun cevabı sorduğumuz soru biçiminde gizlidir. Neden diye başladığımız her soruda soruna odaklanırız. Neden mutsuzum? Neden mutlu olamıyorum? Ama soru biçimini değiştirdiğimizde göreceksiniz ki her şey çok farklı olacak gelin adım adım nasıl mutsuzluğumuzu gideririz bunu keşfedelim.

“Kolay şey değildir mutluluk, kendimizde bulmak çok zor, başka yerde bulmak imkansızdır.” Nicolas Chamfort

10 Adımda Mutlu Olmanın Yolu

mutlu olmak#1 Soru Kalıbını Değiştirin. 

Neden sorusu ile başlayan her cümle soruna odaklanmanızı sağlar. Ama soruna odaklanmak genellikle çözüm getirmez. Nasıl ile başlayan her cümle çözüme odaklanmanızı kolaylaştırır. Gelin birlikte deneyelim. Neden mutlu değilim? Bir de Nasıl mutlu olabilirim? Sizce hangisi daha yapıcı bir soru şeklidir. İkinci daha yapıcıdır. Nasıl her zaman bize evet der. Neden ise bize her zaman hayırı verir. Onun için olumlu bir soru kalıbına yönelmeniz hayatınızı değiştirecektir.

#2 Her Sabah Olumlama Yapın.

Olumlama; olumlu cümlelerin tekrarlanması ile olur. Olumlu cümleler bilinçaltımıza iyi gelen bir yöntemdir. Olumlama yaparak her gün kendinizi daha iyi ve huzurlu hissedersiniz. Olumlama yapmak hayatınızı değiştirecek önemli bir güçtür.

[su_box title=”Olumlama ile ilgili bu konuyu mutlaka okuyun.” box_color=”#b90b92″ radius=”6″]Olumlama yapmak mental sağlığınız için çok iyi gelecektir. Mutlaka bu yazımızı okuyun. Olumlama nasıl yapılır?[/su_box]

duygular#3 Duygularınızı Kontrol Edin.

Duygularımız genellikle kontrolsüzdür. İşte bu yüzden mutluluk bizim için genellikle hayal olarak kalır. Duygularınızı kontrol ettiğinizde mutluluk sizi bulacaktır. Kontrol etmeniz gereken duygular genellikle en başta korku ile başlar. Korkularımızın ardından nefret ve kaygıda üstüne eklenir. Duygularımızı kontrol etmek aslında kolaydır. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiyi burada yazdık. Duyguları kontrol etmenin yolu. Duygularınızı kontrol etmek için farkındalığınızı arttırmanız çok önemlidir.

#4 Beklentilerinizi Azaltın.

İnsanlar bunu sorup duruyor. Mutlu olamıyorum. Mutsuzum. Nasıl mutlu olabilirim? Mutlu olmak için beklentileriniz ile gerçek dünya arasındaki dengeyi kurun. Hepimizin beklentileri vardır. Ama mutluluk seçimlerle ilgilidir. Seçimler bize mutluluk verebilir veya üzebilir. Ama beklentileri takıntı haline getirirsek mutsuzluğumuzu artırırız.

#5 Bilinçaltı kalıplarını temizleyin.

En büyük sorun nedir? Mutsuzluğun önündeki engel nedir? Bilinçaltını doğru anlamamaktır. Bilinçaltımız (Bilinçdışı) Düşünce dünyamızın %90 lık bölümünü oluşturur. Seçimlerimizde etkin rol oynar ve biz bunu sadece bilinçli olarak yaptığımızı düşünürüz. Ama bilinçaltı ile seçimlerimiz çoktan yapılmıştır.

Eğer çocukken kodlanmış bilinçaltı kalıplarımız varsa bunlar birde negatifse mutluluk çok zordur. Anne ve baba kavgası ile büyümüşsek veya şiddetli geçimsiz bir aile içindeysek bilinçaltımız negatif algılar ile dolmuştur. Bilinçaltı kalıplarını temizlemenin en iyi yolu farkındalık çalışmalarına ağırlık vermektir.

[su_box title=”Farkındalık Konumuzu Daha Önce Yazmıştık.” box_color=”#b90b92″ radius=”6″]Farkındalık şimdinin gücüdür. Eğer şimdiye ve şimdinin gücüne odaklanırsak huzurlu ve mutlu oluruz. Farkındalık Nedir?[/su_box]

pozitif düşünce#6 Olumlu Bakış Açısı ve Kalıplar Yaratın.

Olumlu düşünmek aslında çok kolaydır. Ama nereden başlayacağımızı bilmeyiz. Olumlu düşünmek için olumlu bir bakış açısına ihtiyaç duyarız. Bu pollyanna dediğimiz algıdan biraz daha farklıdır. Pollyanna her şeyin olumlu yönüne odaklanmamızı söyleyen kurgu kahramandı. Ama gerçekçilikten kopuk şekilde olumlu düşünmek tehlikelidir. Gerçekçiliği koruyarak yapılan bir olumlu düşünme yöntemi bize huzur verir. Eğer bir felaket yaşıyorsanız bunun iyi yönlerini bulmaya çalışmak saçmalıktır. Ama gerçekçi olmak sizi panikten koruyacaktır.

#7 Maddiyatına Dikkat Et.

Evet para her şey değil. Ama çoğu şey ve mutsuzluğumuzun ana nedenlerinden biri olabiliyor. Mutsuzluğumuz çoğu zaman maddiyatımızla ilgili oluyor. Onun için ek para kazanma yöntemlerini araştırmalı ve gelirimizi arttırmayı öğrenmeliyiz. Ayrıca az harcamayı ve dikkatli para harcamalar yapmayı öğrenmeliyiz.

#8 Şükredin.

Elinizde olan şeyler çok değerli. Onlar neler mi mesela eliniz ve gözleriniz bu yazıyı okumanızı sağlayan telefonunuz veya bilgisayarınız ve internetiniz. Bunlara sahip olamayan o kadar çok insan var ki araştırırsanız dünyada bir milyar insan açlık ile savaşıyor. 500 milyon insanın ciddi bir engeli var. Pek çok insan sahip olduklarının değerini bilmiyor. Onun için her gün bir kere şükredin ve huzurun sizi bulmasını sağlayın.

meditasyon#9 Meditasyon.

Çok basit bir şey meditasyon ve dinle veya başka şeylerle alakası yok. Bir zihin rahatlatma ve farkındalık arttırma yöntemi sadece. Kısaca huzurlu olmak için uygulanabilecek harika yöntemlerden biri mutlu olmanın ana yollarından biri de budur.

 

Meditasyon Nasıl yapılır?

Zihninizi nefes alıp vermenize odaklayın ve nefes alıp vermekten başka bir şey düşünmeyin. 10 dakika boyunca uygulayın. Günde yarım saat yapmaya çalışın.

#10 İyi Dostlar ve Kahve

Bir fincan kahvenin veya çayın verebileceği en güzel şeylerden biri dostlar ile yapılan bir sohbettir. Kaliteli dostluklar kurun. İyi arkadaşlar edinin. Anlamlı ilişkiler insanı mutlu eder.

 

 

Benzer Yazılar

Yorumunu Bırakır mısın?