Home Anne-Çocuk Anne Sütünün Önemi ve Faydaları Nelerdir? Nasıl Arttırılır?

Anne Sütünün Önemi ve Faydaları Nelerdir? Nasıl Arttırılır?

yazar Ender Çene
Anne Sütü Faydaları

Anne Sütü, sağlıklı doğan tüm bebeklerin büyüme ve gelişmeleri için gerekli olan tüm besinleri karşılayacak zengin bir içeriğe sahiptir. Dünya Sağlık Örgütü ilk 6 ay sadece anne sütü kullanılmasını ve 2 yaşına kadarda anne sütüne devam edilmesini önermektedir.  Peki bu mucizevi anne sütünün faydaları nelerdir? Anne sütü nasıl arttırılır? Emzirmenin bebeğe ve anneye ne gibi faydaları vardır?

Anne Sütünün Önemi Nedir? Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Öncelikle anne sütü bebek her istediğinde hazırdır. Beslenme öncesinde herhangi bir hazırlık gerektirmeyen son derece steril bir besindir. Anne sütü bebeği tüm enfeksiyonlardan koruyan bir yapıya sahiptir. Bu yüzden anne sütü bebekler için hayati önem taşır. Özellikle erken doğan prematüre bebekler için daha da önemlidir. Erken doğum yapan annelerin sütleri zamanında doğum yapan annelere göre daha geç gelse bile, bu konuda sabırlı olmalı ve “sütüm gelmeyecek mi” gibi endişelere kapılmamalıyız. Merak etmeyin sütünüz gelecek.

Anne Sütünün Faydaları saymakla bitmez.  Anne sütü sindirimi en kolay besindir. Bebeğin D vitamini hariç, ilk  6 ay ihtiyacı olan tüm besin değerlerine sahiptir. Bu yüzden ilk 6 ay ek gıda ve sıvıya ihtiyacı yoktur. Anne sütü alan bebeklerde pişik, karın ağrısı ve kabızlık az görülür. Büyüme ve gelişiminde önemli bir rol oynar. İleri ki yaşlarında karşılaşabilecek kronik hastalıklardan korur. Zeka ve kemik gelişiminde büyük önemi vardır.

Peki bu kadar değerli olan bir besinin daha verimli olması için neler yapılabilir?

anne sütü faydaları

Anne Sütü Nasıl Arttırılır? Anne Sütünü Arttırmanın Yolları Nelerdir? 

Öncelikle bebeği, her ağladığında emzirmek anne sütünü arttırmak için en önemli faktördür. Bununla beraber annenin günlük en az 2 litre su içmesi faydalı olacaktır. Süt, meyve suyu ve sıvı gıdalarda tüketilmeli. Zengin protein ve vitamin kaynaklı yiyecekler yenilmeli. Eskiden günümüze kadar gelen ve zengin içeriği bakımından tercih edilen kuru incir ve arpa kullanılması pek mümkün iki besindir. Yeşil yapraklı sebzeler içerdiği mineral ve vitaminlerden dolayı ayrıca sindirimi kolay olduğu için hem anneye hemde bebeğe faydalı olabilir. Kalsiyum bakımından süt ve benzeri ürünlerin yanı sıra siyah susamda anne sütünün kalitesini artırmasında yardımcı olabilir. Demir bakımından zengin olan kimyon, annelerimizin eskiden beri kullandığı ve anne sütünü arttırdığına inanılmaktadır. Besin değeri bakımından zengin ve annenin gerekli enerji ihtiyacını karşılayabilecek fasulye, nohut gibi kuru bakliyatlar yada et, balık gibi gıdalardan en az birini her öğününde tüketilmesi, emziren anneler için çok önemlidir.

Bu kadar kıymetli olan Anne Sütünün sadece bebeğe mı faydası var?

Emzirmenin Anneye Faydaları Nelerdir?

Süt üreten bir anne, emzirdiği sürece hem bebeğine hemde kendisine faydası vardır. Emzirmek, doğum sonrasındaki kanamayı azaltığı gibi rahmin kısa sürede toparlanmasına yardımcı olur.  Annenin, meme ve yumurtalık kanserine yakalanma riskini azaltığı gibi kemik erimesine sebep olan osteoporoz gelişme riskini azaltır. Emzirme, bebeğin anne ile olan teması ve duyguların aktarıldığı andır. Anne bebeğini emzirdiği an mutluluk hormonu salgılanır ve anne bebeğine tüm duygularını aktarır. Bebek kendini anne kucağında güvende hisseder. Dengeli beslenen bir annenin, emzirdiği sürece alınan kiloların geri verilmesine yardımcı olduğu da bilinmekte.

 

 

 

Benzer Yazılar

Yorumunu Bırakır mısın?